5 نشانه ای که می گویند در شستن موهایتان زیاده روی می کنید
کافه سلامت

5 نشانه ای که می گویند در شستن موهایتان زیاده روی می کنید

1.08Kبازدید

موها بسیار کمتر از پوست احتیاج به شست و شو دارند و معمولاً لزومی ندارد آن ها را هر روز بشوییم. ممکن است وسوسه شوید هر روز موهایتان را شامپو و نرم کننده بزنید، به خصوص اگر زود چرب می شوند، اما زیاد شستن موها می تواند مشکلات زیادی برای شما ایجاد کند، مثل از بین بردن چربی پوست سر که وجود آن ضروری است.

نمی توان به طور دقیق گفت در هفته باید چند بار موهای خود را بشوییم، چون این مسأله به بافت موها، میزان چربی طبیعی پوست و عوامل دیگری بستگی دارد. اما توجه به نشانه های کوچکی که موهای شما از خود بروز می دهد می تواند به شما کمک کند برنامه ی درستی برای شست و شوی موهای خود تنظیم کنید.

اگر می خواهید استحکام موهایتان را حفظ کنید، باید به خاطر داشته باشید که موهای شما به طور طبیعی قادرند از خود مراقبت کنند. البته استفاده ی جزئی از محصولات مراقبتی ساختگی آسیبی به موها نمی زند، اما به شرطی که از محصولات مناسب موهایتان استفاده کنید و از همه مهم تر آنکه، این محصولات را به درستی به کار ببرید.

مطمئن نیستید که موهایتان را زیاد می شویید یا نه؟ پس با مطلب زیر همراه باشید تا متوجه شوید باید به موهای خود بیشتر استراحت دهید یا نه.

5 نشانه ای که می گویند در شستن موهایتان زیاده روی می کنید

۱- رنگ موهایتان خیلی زود از بین می رود

اگر موهایتان را هایلایت یا رنگ می کنید، با توجه به مدت زمانی که رنگ درخشان و پررنگ باقی می ماند، می توانید متوجه شوید که موهایتان را زیاد می شویید یا نه. علاوه بر این، شما باید از شامپوها و نرم کننده های مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید.

شما می توانید ۳ تا ۴ بار در هفته، موهای خود را با شامپو و نرم کننده یا ماسک مخصوص موهای رنگ شده، شست و شو دهید.

بین هر بار شست و شوی موهایتان هم می توانید با استفاده از شامپوهای خشک، موهای خود را تجدید کنید.

۲- موهایتان خشک و وز است

5 نشانه ای که می گویند در شستن موهایتان زیاده روی می کنید

افراط در شستن موها می تواند روی بافت موها هم تأثیر بگذارد. کمبود کلی رطوبت به دلیل پاک شدن چربی طبیعی پوست سر، می تواند باعث خشکی و پوسته پوسته شدن پوست سر شود. با خشک شدن پوست سر، موها هم خشک خواهند شد.

در این حالت، موها مات تر می شوند و رفته رفته درخشندگی خود را از دست می دهند. بنابراین باید از محصولات مرطوب کننده استفاده کنید تا با نرم کردن، قابل کنترل کردن و از همه مهم تر، مغذی کردن هر چه بیشتر کوتیکول های مو، به ترمیم آن ها کمک کنند.

۳- موهایتان مملوء از موخوره است

اگر متوجه شده اید که بیشتر از قبل دچار موخوره می شوید، این مسأله هم می تواند نشانه ی افراط در شستن موها باشد. موهای خیس بسیار بیشتر مستعد آسیب دیدگی و شکستگی هستند. بنابراین هر چه بیشتر موهایتان را بشویید، امکان شکستگی تارهای موهایتان را بیشتر به وجود می آورید.

۴- موهایتان درخشندگی اش را به کلی از دست داده

5 نشانه ای که می گویند در شستن موهایتان زیاده روی می کنید

از آنجایی که زیاده روی در شستن موها باعث از بین رفتن چربی طبیعی پوست سر می شود، این مسأله کاهش درخشندگی موها را هم به دنبال دارد.

مویی سالم محسوب می شود که درخشندگی داشته باشد. بنابراین اگر موهای درخشانی ندارید، به این معنی است که موهای شما رطوبت ندارند. شامپو چربی طبیعی موها را از بین می برد و به این ترتیب، لایه ی عمیق تر تارهای مو بدون محافظ باقی می ماند. شستن بیش اندازه ی موها حتی می تواند منجر به انباشت باقی مانده ی مواد شوینده روی پوست و موها شود.

۵- موهایتان زیاد شوره می زند

این اتفاق زمانی رخ می دهد که پوست سر بیش از حد خشک می شود و شروع به پوسته پوسته شدن می کند. بنابراین کمتر کردن تعداد دفعات شستن موها کمک می کند به غدد چربی پوست فرصت دهید کار خود را انجام دهند و به کف سر به طور طبیعی رطوبت دهند. اگر شوره ی سرتان خیلی شدید است، استفاده از لایه بردارهای مخصوص پوست سر و همینطور محصولات درمانی درخت چای که مخصوص مو هستند می تواند به حل مشکل کمک کند. تا رفع کامل شوره ها، از شامپوهای ضدشوره هم حتماً استفاده کنید.

منبع : روزیاتو

نظر بدهید