چگونه وسایل را در اتاق خواب کوچک جا دهیم؟
کافه دکوراسیون

۱۰ روش برای جذاب‌تر کردن اتاق خواب کوچک شما

847بازدید

امروزه جمعیت زیادی از انسان‌ها در شهر‌ها زندگی می‌کنند و این افزایش جمعیت شهری کماکان ادامه دارد. این افزایش جمعیت و کمبود فضای شهری، موجب توسعه آپارتمان‌ها و زندگی آپارتمان نشینی شده است. طبیعی است که این آپارتمان ها، نیازمند سبک جدیدی از زندگی است که با خانه‌های بزرگ و حیاط دار مناطق حومه‌ای شهر‌ها کاملاً متفاوت است. با این همه، چالش اصلی این آپارتمان ها، فضای محدودی است که نسبت به خانه‌های حیاط دار دارند. این در حالی است که اغلب مردم به علت هزینه‌های بالا و لزوم نزدیکی به محل فعالیت خود، مجبور به استفاده از واحد‌های آپارتمانی کوچک هستند.

در فرهنگ غربی که زندگی انفرادی حکمفرماست و ارتباطات اجتماعی خانگی بسیار محدودی وجود دارد، این کمبود فضای آپارتمانی چالش بزرگی به شمار نمی‌رود، اما برای یک خانواده شرقی، این موضوع می‌تواند به یک مسئله بزرگ تبدیل شود. یک آپارتمان ۵۰ متری یک خوابه را تصور کنید که یک خانواده (حداقل) سه نفره در آن زندگی می‌کنند و میزبان یک خانواده ۳ نفره دیگر برای یک شام باشند. در این فضای کوچک، احتمالاً (و شاید حتماً) گذر مهمان به اتاق خواب خواهد افتاد و البته میزبان هم دوست ندارد این مهمترین بخش خانه او ناخوشایند جلوه کند.

البته مسئله مهمتر از آن است که به بحث‌های پیش پاافتاده‌ای همچون نظر دیگران تقلیل یابد چرا که مهمترین فاکتور در اینجا این است که خود ما از اتاق خواب کوچک مان لذت ببریم. یک اتاق خواب کوچک (چه یک خانه انفرادی و چه خانه یک زوج) آرام بخش‌ترین مکان خانه است (یا باید باشد). ما دوران آرامش و استراحت خود را در این مکان می‌گذرانیم و طبیعی است که هر چقدر این مکان زیباتر و جذاب‌تر باشد، این آرامش برای ما دلنشین‌تر خواهد بود.

اگرچه جذاب کردن یک اتاق خواب کوچک اغلب ناامیدکننده و چالش برانگیز به نظر می‌رسد، اما برنامه ریزی برای انجام چنین کاری می‌تواند سرگرم کننده باشد. در واقع با استفاده از نکات و تکنیک‌های خاص، می‌توانید اتاق خواب کوچک خود را به یک مکانی رویایی تبدیل کنید. خبرگزاری Forbes طی گزارشی، ۱۰ روش برای جذاب‌تر کردن اتاق خواب کوچک شما را ارائه کرده است که می‌تواند از آن‌ها استفاده کنید و از داشتن اتاق خواب زیبا لذت ببرید.

به یک رنگ محدود نشوید

اغلب اتاق‌ها در خانه‌های کوچک به یک شکل رنگ می‌شود که آن هم رنگ‌های روشن و احتمالاً سفید است. اما هیچ وقت خود را به یک رنگ سفید سرتاسری در خانه، عادت ندهید. شما می‌تواند به رنگ‌های مورد علاقه خود فکر کنید و آن‌ها را به درون اتاق خواب خود بیاورید. لزومی ندارد همه اتاق را به رنگ دلخواه خود رنگ کنید بلکه بخشی از دیوار را می‌توانید با رنگ تخت خود و رنگ سفید و البته آجرکاری‌ها هماهنگ کنید. به عبارتی می‌توانید بخشی از دیوار‌های اتاق خواب را رنگ کنید و به این شکل هم هزینه را بسیار کاهش می‌دهید و هم چهره‌ای مدرن به اتاق خواب خود می‌دهید. برای مثال رنگ روشن اتاق با رنگ‌های نارنجی و مبلمان چوبی، در کنار یک دیوار آجری بسیار زیبا جلوه می‌کند.

چگونه وسایل را در اتاق خواب کوچک جا دهیم؟

بگذارید نور داخل شود

در یک فضای کوچک، وجود نور طبیعی می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. اگر اتاق خواب شما پنجره دارد، اجازه دهید تا نور طبیعی وارد اتاق شما شود تا به ترکیب رنگ‌های موجود در اتاق شما جلوی بهتری بدهد. تا حد امکان از پرده‌های ضخیم که مناع عبور نور می‌شوند استفاده نکنید و برای حفظ حریم خصوصی خود از پرده‌های نازک و روشن استفاده کنید. نور طبیعی باعث افزایش آرامش در انسان می‌شود و برعکس نبود نور طبیعی در اتاق محیط را دلگیر می‌کند.

چگونه وسایل را در اتاق خواب کوچک جا دهیم؟

فضای ذخیره سازی خود را به حداکثر برسانید

یک کمد دیواری از کف تا سقف، به شما اجازه می‌دهد تا بیشترین استفاده را از اتاق خواب کوچک خود ببرید. شما می‌توانید در کمد دیواری آینه‌های بزرگ، میز کار، قفسه‌های کتاب و حتی قفسه‌های لوازم شخصی را تعبیه کنید. چنین کمد‌های هوشمندانه‌ای می‌تواند در حالی که بسیاری از وسایل شما را در خود جای داده است، اتاق خواب شما را بسیار بزرگتر و منظم‌تر نشان دهد.

چگونه وسایل را در اتاق خواب کوچک جا دهیم؟

هرگز از استفاده کردن از پنجره هراس نداشته باشید

هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید شما نمی‌توانید تخت خود را به پنجره نزدیک کنید مگر اینکه در منطقه‌ای زلزله خیز قرار داشته باشید و از میزان استحکام پنجره خود مطمئن نباشید. پنجره‌ها و پرده‌های منعکس کننده نور می‌تواند به راحتی حریم شخصی شما را تأمین کند و شما نیز هم فضای بیشتری از اتاق خود را مورد استفاده قرار می‌دهید و هم از در کنار پنجره بودن لذت خواهید برد.

چگونه وسایل را در اتاق خواب کوچک جا دهیم؟

چشم‌ها را با استفاده از آینه‌ها مسحور کنید

ایجاد توهم فضا با آینه‌ها یک ترفند کلاسیک است که هیچگاه کارایی خود را از دست نداده است. این ایده برای اتاق‌های کوچکتر می‌تواند یک اقدام بی پروایانه در جهت رویایی کردن یک اتاق خواب باشد. یک دیوار آینه‌ای بصری، به راحتی فضای یک اتاق خواب کوچک را دو چندان جلوه می‌دهد.

چگونه وسایل را در اتاق خواب کوچک جا دهیم؟

تخت و مبلمان خواب را متناسب با اتاق خود سفارش دهید

داشتن مبلمان سفارشی ساخته شده برای فضایی که شما دارید، می‌تواند یک سرمایه گذاری بسیار ارزشمند باشد. به عبارت بهتر اگر چه خرید مبلمان حاضری و آماده اتاق خواب، احتمالاً کم هزینه‌تر باشد، اما وقتی بتوان با توجه به فضای اتاق خواب، یک طرح خلاقانه و کارآمد برای مبلمان خود تهیه کنیم، قطعاً رضایت و راحتی بیشتری را برای خود فراهم خواهیم کرد. کمی خلاقیت در طراحی می‌تواند حتی اتاق خواب ما را کاملاً خاص و جذاب نماید. این موضوع می‌تواند همیشه ما را از داشتن چنین مبلمانی راضی نگه دارد.

چگونه وسایل را در اتاق خواب کوچک جا دهیم؟

دیوار‌ها را جادویی کنید

گاه اتاق خواب شما دراز و باریک است و به نحوی عدم تعادل فضا در اتاق شما ممکن است شما را ناراحت کند. نگران نباشید هنوز می‌توانید اتاق خود را از این وضعیت ناامیید کننده نجات دهید. با استفاده از کاغذ دیواری‌های چند بعدی در یک سمت اتاق، می‌توانید تعادل را به فضای اتاق خواب خود بازگردانید. به این شکل اتاق دیگر دراز به نظر نمی‌رسد و به علاوه طرح‌های چند بعدی کاغذ دیواری نیز چشم‌ها را مسحور خود می‌کند.

چگونه وسایل را در اتاق خواب کوچک جا دهیم؟

استفاده از یک میز کار مناسب را فراموش نکنید

استفاده از یک میز کار برای ذخیره سازی، راهی هوشمندانه برای استفاده بیشتر از فضای اتاق خواب شما است. اما برای این کار شما باید فضای اتاق خود را ارزیابی کنید، به این معنی که می‌توانید با کمی خلاقیت، این میز کار را متناسب با اتاق خود طراحی کرده و برای ساخت به کارگاه‌های تولیدی سفارش دهید. این میز کار خلاقانه می‌تواند شامل یک میز کنار تخت، قفسه کتاب، یک صندلی و حتی کمدی برای قرار دادن لباس‌ها باشد. این ایده به ویژه برای اتاق‌های تک نفره می‌تواند بسیار مفید و کارساز باشد، هرچند که اتاق‌های خواب دو نفره را جذاب و مدرن جلوه می‌دهد.

چگونه وسایل را در اتاق خواب کوچک جا دهیم؟

در تغییر اتاق خود جسور باشید

هیچ وقت فکر نکنید که اتاق شما باید مثل تمام اتاق‌های خواب معمول باشد. استفاده کننده اتاق شما هستید و شما تشخیص می‌دهید که چه چیزی می‌تواند اتاقتان را برای شما جذاب و آرامش بخش کند؛ بنابراین لزوماً مبلمان اتاق خواب شما و میز کار شما نباید مانند هر اتاق خواب دیگری باشد. شما می‌توانید میزکار خود را همچون پیشخوان یک آشپزخانه، دراز طراحی کنید و زیر آن را به لباس‌ها و وسایل خود اختصاص دهید. روی آن هم می‌تواند به عنوان میز کار، قفسه کتاب و آینه دیواری در نظر گرفته شود.

چگونه وسایل را در اتاق خواب کوچک جا دهیم؟

یک سفید تمام جذاب

همه می‌دانند که رنگ سفید تقویت کننده حس آرامش و یک فضای بی خطر است، اما روش‌های بسیاری برای به کارگیری آن در اتاق خواب وجود دارد. شما می‌توانید یک تخت سفید، در ایک اتاق سفید با مبلمان سفید را در نظر بگیرید. سرویس خواب مخملی سفید یا خاکستری روشن در اتاقی این چنینی با حداقل تزئینات دیواری می‌تواند چشم‌ها را به نور پنجره خیره کند و لذت یک آرامش را دوصد چندان کند. تختی رو به پنجره در چنین اتاقی بسیار دلپذیر خواهد بود.

چگونه وسایل را در اتاق خواب کوچک جا دهیم؟

منبع: فرارو

نظر بدهید