فرش ایرانی در دکوراسیون منزل
کافه دکوراسیون

کدام فرش ایرانی مناسب دکوراسیون منزل شماست؟

698بازدید

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. فرش ایرانی گرمابخش خانه‌های مدرن امروزی است و با نقش و طرح‌های منحصر به فرد خود، انرژی زیادی به فضا می‌بخشد.

فرش یکی از مشخصه‌های بارز طراحی داخلی خانه ایرانی است. حتی حالا که مبل وسیله و جایگاه اصلی برای نشستن در بسیاری از این خانه‌ها است، فرش با زینت‌بخشی کف خانه، آن را دلپذیرتر کرده است. در این مطلب به معرفی ۳ نقش از انواع فرش‌های سنتی ایرانی می‌پردازیم. پس از آن به شما خواهیم گفت که چگونه از فرش ایرانی در دکوراسیون منزل خود استفاده کنید.

انواع طرح و نقش در فرش ایرانی

لچک ترنج

این طرح دارای حاشیه‌های پهنی بوده که دور تا دور فرش را احاطه کرده است. نقش اصلی این طرح در قالب شکل هندسی، دایره‌ای و یا بیضی در میان آن قرار دارد که به آن ترنج می‌گویند. تصویر زیر نمونه‌ای از طرح لچک ترنج است.

فرش ایرانی در دکوراسیون منزل

طرح افشان

در این طرح ترنج برداشته شده است و با حفظ همان حاشیه‌های اصلی در فضای میان حاشیه‌ها نقش‌هایی از انواع گل، ساقه و برگ دیده می‌شود. در تصویر زیر نمونه‌ای از طرح افشان را می‌بینیم.

فرش ایرانی در دکوراسیون منزل

طرح خشتی (گلستان)

در این طرح تمام سطح داخلی بین حاشیه‌ها به مستطیل‌های مساوی تقسیم شده و در داخل هر یک نقشه‌ای بافته می‌شود که ممکن است این نقشه‌ها در خشت‌های مختلف تکرار شود. این طرح در شهرهای دیگر ایران به گلستان معروف است. تصویر زیر نمونه‌ای از فرش با طرح خشتی است.

فرش ایرانی در دکوراسیون منزل

پیشنهاداتی برای انتخاب فرش های ایرانی

با پیشنهادات زیر همراه شوید. فرش پهن کردن هم قوانینی دارد. با رعایت این موارد می‌توانید در خانه خود احساس بهتری داشته باشید و از هماهنگی فرشی که انتخاب کرده‌اید در کنار دیگر مبلمان خانه خود لذت ببرید.

فضای کوچک

در فضاهایی با وسعت کم، پهن کردن فرش با نقش و نگارهای فشرده به شلوغی فضا و در نهایت کوچک‌تر به نظر آمدن آن کمک می‌کند. بنابراین برای این نوع فضاها از فرش‌هایی با طرح و رنگ کمتر استفاده کنید تا فضای شما بزرگ‌تر به‌نظر برسد. برای آوردن رنگ به فضا می‌توانید از مبلمان و وسایل تزئینی استفاده کنید.

فرش ایرانی در دکوراسیون منزل

استفاده از فرش طرح افشان

بهترین مدل‌های فرش برای خانه شما فرش ایرانی است. دکوراتورها و طراحان دکوراسیون داخلی همیشه استفاده از طرح افشان را توصیه می‌کنند. در فضای نشیمنی که در تصویر زیر می‌بینید طراح به کمک فرشی با طرح افشان چیدمان اتاق را تکمیل کرده است.

فرش ایرانی در دکوراسیون منزل

استفاده از فرش لچک ترنج

انتخاب فرش‌های لچک ترنج برای فضاهای معمولی و نسبتا بزرگ مناسب هستند. در تصویر بالا نمونه ای از فضای نشیمن با اندازه معمول خانه های امروزه را می بینید که به کمک فرش با طرح لچک و ترنج فضایی زیبا را به وجود آورده است. هماهنگی رنگ صورتی غالب در فضا با رنگ فرش حس وحدت در فضا را تقویت می کند.

فرش ایرانی در دکوراسیون منزل

کفپوش طرح‌دار

هنگامی که کفپوش ثابت فضای مورد نظر شما طرح دار است، فرشی با طرح خلوت انتخاب کنید. فرش ایرانی در دکوراسیون منزل امروزی قطعا زیباتر خواهد شد. می‌توان در چیدمان نشیمن به کمک فرش ایرانی که متناسب با مبلمان است، فضایی آرامش بخش را به‌وجود آورد.

چیدانه

نظر بدهید