کامل‌ترین روش تهیه رُب گوجه‌فرنگی
آموزش آشپزی

کامل‌ترین روش تهیه رُب گوجه‌فرنگی

1.58Kبازدید

در این روز‌ها به دلیل قیمت بالای رب گوجه‌فرنگی و مقدار زیاد مواد نگهدارنده‌ی آن، بهتر است که خودتان در خانه رب گوجه‌فرنگی تهیه کنید تا هم از کیفیت و سالم بودن آن اطمینان داشته باشید و هم با هزینه‌ی کمتر رب‌گوجه‌ی بیشتری داشته باشید.

کامل‌ترین روش تهیه رُب گوجه‌فرنگی

چه گوجه‌هایی برای تهیه رب گوجه فرنگی مناسب است؟

اگر باغ یا باغچه دارید، از هر نوع گوجه فرنگی که در محصولات تان به چشم می‌خورد می‌توانید برای تهیه رب استفاده کنید، اما بهتر است بدانید گوجه‌هایی که دانه‌های گوشتی کمتری دارند برای این منظور مناسب ترند، زیرا هم زمان کمتری برای پخت می‌برند و هم رب تان دلچسب‌تر و غلیظ‌تر می‌شود. همچنین گوجه‌هایی که از نظر شکلی کمی بلند‌تر هستند از گوجه‌های پهن و کوتاه برای تهیه رب و سس گوجه انتخاب بهتری هستند.

مواد لازم:

  • گوجه فرنگی ۱۰۰ کیلوگرم
  • آب ۱۲ کیلوگرم
  • روغن ۱ کیلوگرم
  • نمک ۱ بسته ۴۰۰ گرمی
  • توری سیمی با خانه‌های خیلی ریز

908199_106

طرز تهیه رب گوجه فرنگی:

۱) ابتدا گوجه فرنگی را بشویید. از وسط به ۲ قاچ تقسیم کنید و در دیگ بیندازید. رویش را آب بگیرد و بگذارید به جوش بیاید. گوجه به حدی بجوشد که پوست آن کنده شود.

۲) گوجه‌ها را در حالی که قل قل می‌جوشد روی توری سیمی بریزید و گوجه‌ها را روی توری حرکت دهید تا پوست و دانه آن جدا شود. برخی از چلو صافی برای جدا کردن پوست و دانه گوجه استفاده می‌کنند که این کار باعث ترش شدن و کپک زدن رب می‌شود، چون خانه‌های چلو صافی درشت است و دانه را رد می‌کند.

۳) در بازار دستگاه‌هایی موجود است که آب گوجه را می‌گیرند و تحویل مشتری می‌دهند این کار جوشانیدن رب در منزل را راحت‌تر می‌کند و تهیه رب بعد از آب گرفتن، شروع می‌شود.

۴) آب گوجه فرنگی باید آنقدر بجوشد تا غلیظ شده و رب چلپ چلپ به هوا پرت شود. در این مرحله نمک را اضافه کنید تا از خرابی زودهنگام رب جلوگیری شود. میزان غلیظ شدن رب بسیار مهم است اگر شل و آبدار باشد سریع کپک می‌زند و اگر خیلی سفت باشد طعم سوختگی می‌دهد و استفاده از آن به علت سفت بودن مشکل است.

۵) روش تشخیص زمان آماده شدن رب این است که وقتی با کفگیر در کف قابلمه خطی می‌کشیم شکاف ایجاد شده بر جای می‌ماند و خیلی دیر پر می‌شود. رب را باید هر چند دقیقه هم بزنید و خصوصا در اواخر پخت آن دقت کنید، چون ممکن است ته بگیرد و طعم سوختگی در رب مشخص شود.

۶) بعد از غلیظ شدن رب در مرحله آخر روغن را اضافه کنید هم بزنید تا رب تف بخورد میزان روغن به دلخواه شماست و برای خوش رنگ شدن رب و عدم یخ زدگی در یخچال یا فریزر است.

۷) رب را در تشت بزرگی بریزید و اجازه دهید تا کاملا سرد شده و آماده بسته بندی شود.

2134611_676

نکات:

  • اضافه کردن نمک برای جلوگیری از کپک زدن و خرابی رب است و افزودن روغن برای یخ نزدن در فریزر و خوش رنگ شدن رب است.
  • در بیشتر خانه‌های روستایی رب در فضای باز و بر روی آتش پخته می‌شود، چون جوشانیدن رب زمان زیادی می‌برد و مصرف گاز خانگی بالا می‌رود.
  • توری‌های سیمی همان توری‌های خانه ریزی است که بر روی پنجره‌های منزل برای جلوگیری از ورود حشرات نصب می‌شود. البته در بازار توری‌های مخصوص جوشاندن رب نیز به فروش می‌رسد.
  • بهترین جنس دیگی که برای جوشاندن رب بکار می‌رود دیگ مسی است.

2134610_225

روش نگهداری رب گوجه فرنگی در طولانی مدت

اگر می‌خواهید برای زمان زیادی رب گوجه فرنگی را نگهداری کنید، احتمال این که کپک بزند و خراب شود، بسیار است بنابراین می‌توانید رب را در قالب‌های یخ بریزید و هر زمان که خواستید یک تکه از آن را برداشته و در غذا، سوپ یا حتی غذای کودک استفاده کنید.

بعد از اینکه رب‌ها در قالب، یخ بستند آن‌ها را در آورده و در یک کیسه پلاستیکی مخصوص فریزر بریزید و نگهداری کنید. بدین شکل فضای زیادی از فریزرتان اشغال نمی‌شود و همچنین قطعات رب، بوی فریزر را به خود نمی‌گیرد. بدین شکل می‌توانید این مکعب‌های یخی را تا ۹ ماه در فریزر نگه داری کنید.

مصرف رب گوجه‌فرنگی در صبحانه!

شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما بسیاری از افراد در سراسر دنیا از رب گوجه فرنگی در وعده صبحانه استفاده می‌کنند. می‌توانید آن را به تنهایی یا با کمی پنیر روی نان تست بزنید و نوش جان کنید. این یک میان وعده سریع و راحت هم محسوب می‌شود برای مواقعی که عجله دارید یا نمی‌توانید تا حاضر شدن وعده اصلی منتظر بمانید.

 

منبع: برترین ها

نظر بدهید