چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل
کافه دکوراسیون

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل

2.92Kبازدید

در فضای داخلی بسیاری از خانه ها فضای نشیمن و پذیرایی از یکدیگر تفکیک شده نیستند. در واقع در این نوع از فضای داخلی با توجه به متراژ خانه ساکنان تصمیم می گیرند چند دست مبل برای این فضا نیاز است. در دکوراسیون آپارتمان های کوچک فضای موجود فقط برای قرار دادن یک دست مبلمان در نظر گرفته شده است و افراد خانه با ادغام فضای نشیمن و پذیرایی یک محیط دوستانه و صمیمی را برای پذیرایی از مهمانها نیز در نظر می گیرند. ولی در خانه هایی که فضا کمی بزرگتر است و امکان قرار گیری دو دست مبلمان وجود دارد، نحوه چیدمان آنها به یک چالش تبدیل می شود. اگر این فضای موجود مستطیل شکل باشد، کار راحت تر است. ولی برای اینکه بتوانید با چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل آشنا شوید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

1. تفکیک دو دست مبلمان از یکدیگر

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل

حال که می خواهید دو دست مبلمان را در یک فضا چیدمان کنید، بهتر است هر کدام را با کاربری خاص خود در نظر بگیرید. برای مثال یک ست مبلمان راحتی را در کنار فضای تلویزیون و برای گفتگو و مهمانی های صمیمانه تر در نظر بگیرید و ست دیگر مبلمان را از مدلی انتخاب کنید که کمی رسمی تر بوده و بتواند فضای جدی تری ایجاد کند. پس عملا با تفکیک این دو مبلمان از هم، فضای نشیمن و پذیرایی را بدون تفکیک دقیق در معماری داخلی، از هم جدا کرده اید.

2. انتخاب بهترین فضا برای هر مبلمان

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل

باید این نوید را به شما بدهیم که پذیرایی مستطیل شکل یکی از بهترین فضاها برای چیدمان دو دست مبل است. بخشی از پذیرایی که به آشپزخانه نزدیکتر است و رفت و آمد بیشتری در آن صورت می گیرد را به نشیمن اختصاص دهید و فضای آرام تر و کم تردد تر را برای پذیرایی در نظر بگیرید. در این صورت با رفت و آمد در آشپزخانه مزاحم مهمان ها نمی شوید و آنها را معذب نمی کنید. فراموش نکنید که جهت نور و پنجره ها، درب ورودی و محل قرار گیری اتاق خواب ها هم برای انتخاب فضای مناسب برای نشیمن و پذیرایی دارای اهمیت هستند.

3. ابعاد مناسب برای مبلمان پذیرایی و نشیمن

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل

حال که به طور حدودی محل قرار گرقتن دو دست از مبلمان را انتخاب کرده اید، باید ابعاد مبل را هم در نظر داشته باشید. اگر پذیرایی مستطیل شکل شما عرض کمی داشته باشد، دچار محدودیت می شوید. در این شرایط بهتر است از مبلمان ال، یک کاناپه سه نفره و یا یک نیم ست جمع و جور برای نشیمن استفاده کنید. در رابطه با مبلمان پذیرایی هم همین موارد مهم هستند ولی شاید دوست نداشته باشید به سراغ نیم ست بروید. پس حداقل سعی کنید از مبلمان ظریف و کم جاتر استفاده کنید.

4. انتخاب فرش برای مبلمان

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل

حال که دو فضای مختلف را در نظر گرفته اید، باید برای هر کدام هم فرش مخصوص به مبل را خریداری کنید. به طور کلی هم برای انتخاب دو دست مبل و هم برای فرش ها بهتر است یک هماهنگی کلی در نظر بگیرید. دکوراسیون منزل شما برای آنکه دارای انسجام کلی بوده و به صورت یک واحد نشان داده شود، باید دارای نقاط مشترک در اجزا و بخش های مختلف خود باشد. حال این وجه مشترک می تواند انتخاب سبک باشد یا انتخاب رنگ و عناصر مشابه و تکراری. اگر از موکت در کف خانه خود استفاده کرده اید، کارتان برای فرش کف راحت شده است.

5. حفظ ارتباط بین دو دست مبل پذیرایی

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل

به یاد داشته باشید که خانه شما مانند لابی هتل نیست و نباید فضاهای مختلف نشستن را به طور کاملا مجزا از هم چیدمان کنید. پس فواصل دو دست مبل را به اندازه ای در نظر نگیرید که افراد در هر قسمت نتوانند با هم ارتباط برقرار کنند. به علاوه فضای خالی بین دو دست مبل ظاهر خوشی بر جای نمی گذارد. پس نیازی نیست هر دست مبل را به گوشه های مستطیل بکشانید و به دیوارها بچسبانید.

6. قرارگیری صحیح هر تکه از مبلمان

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل

می توانید برای جلوگیری از قطع ارتباط بین دو بخش، چیدمان مبلمان را به گونه ای انجام دهید که تا حد ممکن مبل ها پشت به هم نباشند و امکان تردد بین دو فضا به راحتی صورت گیرد. اگر مبل شما دارای یک قطعه نیمکت شکل، پاف یا بدون تکیه گاه است، می توانید آن را در ضلع مشترک با ست دیگر مبلمان قرار دهید تا از نظر بصری هم دو طرف با هم ارتباط داشته باشند.

7. گزینه نهایی برای چیدمان دو دست مبل پذیرایی

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل

گاهی فضای پذیرایی مستطیل شکل به اندازه ای نیست که بتوانید دو فضای کاملا مجزا به وجود آورید ولی در عین حال اگر یک دست مبل داشته باشید هم فضای خالی زیادی باقی می ماند. راه حلی که در این فضا وجود دارد این است که مبل ها را به صورت ترکیبی و کنار هم قرار دهید. برای این روش چیدمان می توانید هر تکه از مبل را به صورت یکی در میان بچینید، یا هر دست را در یک سمت فضا قرار دهید تا تداخلی با هم نداشته باشند. در هر دو نوع چیدمان دو دست مبل به صورت یک واحد و به شکل یک دست مبلمان بزرگتر چیده می شوند. در این صورت هم می توانید میز جلو مبلی را درست جلوی هر ست مخصوص مبل قرار دهید و یا یک میز را در وسط فضا بگذارید. این انتخاب بستگی به تعداد قطعات مبلمان شما دارد.

منبع : چیدانه

نظر بدهید