جوش ناشی از زدن ماسک
کافه سلامت

پیشگیری و درمان از جوشهای زیر ماسک

712بازدید

ماسکنه از دردسر‌های ماسک زدن

شرایط جدید ما را ملزم می کند که به طور منظم و برای مدت زمان طولانی ماسک بزنیم. در حالی که ما دهان و بینی خود را برای جلوگیری از گسترش COVID-19 می پوشانیم ، برخی از ما یک مشکل جدید پیدا کرده ایم ماسکنه یا آکنه های مرتبط با ماسک.

اگرچه ممکن است ماسکنه برای بسیاری از ما جدید باشد ، اما این مشکل قبلا هم وجود داشته است. این مسئله همیشه در مشاغلی که شما مجبور باشید مرتباً ماسک بزنید وجود داشته است ، اما اکنون که عموم مردم مجبور به ماسک زدن هستند ، بروز آن مطمئناً افزایش یافته است.

استرس ناشی از بیماری کرونا و همچنین تحریک موضعی محل ماسک شما ، می تواند باعث ایجاد ماسکنه شود.

ماسکنه چیست؟

ماسکنه یا به گفته متخصصان آکنه مکانیکا جوشهایی است که در مناطقی ایجاد می شود که ماسک صورت شما را لمس می کند. هنگامی که عرق ، چربی و باکتری روی پوست شما حبس می شوند ، ماسکنه ایجاد می شود و زمینه مناسبی برای تولید جوش ایجاد می کند.

این نوع آکنه با جوشهای ناشی از هورمون ها یا مسائل ارثی مانند آکنه کیستیک متفاوت است. به خصوص روی پل بینی ، گونه و چانه شایع است ، ماسکنه در اثر یک عامل خارجی ایجاد می شود، ماسک مانع تنفس پوست می شود و باعث فشار بیش از حد ، گرما و مالش می شود ، که منجر به تحریک ، التهاب و جوش می شود.

آیا آرایش ، لوسیون یا ضد آفتاب می تواند ماسکنه را بدتر کند؟

ممکن است تصور کنید که استفاده از این محصولات زیر ماسک می تواند باعث شود ماسکنه شدیدتر شود. لوسیون ، درمان های موضعی و ضد آفتاب می توانند به آرامش و تعادل فلور طبیعی پوست ما کمک کنند.

یک لایه مرطوب کننده (اگر پوست چرب یا مستعد آکنه دارید سبکتر و اگر پوست حساس یا اگزما دارید ضخیم تر) یا حتی کرم ضد آفتاب حاوی دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی می تواند با ایجاد سدی در برابر اصطکاک یا تحریک پوست به پوست شما کمک کند.

آیا برخی از پارچه های ماسک می توانند باعث ایجاد ماسکنه شوند؟

اگرچه پارچه های سبک ممکن است برای پوست شما بهتر باشند ، اما سطح محافظت لازم برای جلوگیری از COVID-19 را کاملاً ارائه نمی دهند. پارچه های سبک تر که خنک تر و معمولاً تنفس آنها راحت تر است ، اغلب پارچه هایی هستند که فیلتراسیون ویروس را در هر دو جهت انجام نمی دهند. پارچه های محکم و ماسک های دارای چند لایه بهترین محافظت هستند. بعضی از پارچه ها نرم و انعطاف پذیرتر هستند ، بنابراین ممکن است راحت تر باشند. شستن پارچه یا ماسک در ابتدا می تواند برای از بین بردن هرگونه آلودگی روی پارچه موثر باشد و به کاهش احتمال تحریک نیز کمک کند.

چرا باید ماسک خود را تمیز نگه دارید؟

تعویض ماسک به طور مداوم می تواند به کاهش تحریک به خصوص پس از تعریق یا ورزش کمک کند. بعد از هر بار استفاده ، ماسک های خود را با مواد شوینده بدون عطر بشویید ، دو بار شستشو داده و در خشک کن قرار دهید. شستن ماسک ها نه تنها به تحمل پوشیدن آنها کمک می کند ، بلکه این فرایند برای کنترل عفونت نیز بسیار مهم است.

چگونه ماسکنه را درمان کنیم؟

یک پاک کننده خوب به تمیز و سالم بودن پوست کمک می کند. اگر پوست شما مستعد آکنه است ، توصیه می شود از سالیسیلیک اسید استفاده کنید.

شستن گاه و بی گاه صورت با شامپوی شوره سر که دارای کتوکونازول یا سولفید سلنیوم است نیز می تواند برای پوست مفید باشد و به از بین بردن تجمع مخمر اضافی، به ویژه در اطراف بینی و دهان کمک کند.

معمول است که افراد ماسکنه خود را با محصولاتی که حاوی بنزوئیل پراکسید هستند ، درمان کنند، اگر از این روش استفاده کردید، فقط توجه داشته باشید که بنزوئیل پراکسید ممکن است پارچه ماسک شما را سفید یا لکه دار کند.

اگر مستعد ابتلا به تبخال هستید ، استرس همه گیری و همچنین تحریک موضعی از ماسک شما ممکن است در حال حاضر تبخال را بیشتر کند. اگر آنها ظاهر شوند ، درمان های خوراکی و موضعی با نسخه یا بدون نسخه در دسترس هستند که می توانند آنها را درمان کنند یا حتی از آنها جلوگیری کنند.

جلوگیری از ایجاد ماسکنه :

برای پیشگیری از ماسکنه ، ممکن است لازم باشد روزانه مراقبت از پوست خود را کمی اصلاح کنید.

صورت خود را مرتبا بشویید: در مورد شستن صورت دو بار در روز دقیق باشید. توصیه می کنیم از محصولی با بنزوئیل پروکساید صبح و یک پاک کننده ملایم در عصر استفاده کنید. از هرگونه محصول خشن ، تونر یا لایه بردار که فقط باعث التهاب و آکنه بیشتر می شود ، خودداری کنید.

مرطوب کننده بزنید: بعد از شستن صورت ، یک مرطوب کننده سبک ، بدون روغن استفاده کنید تا از خشکی پوست جلوگیری کرده و سد محافظ طبیعی پوست را ترمیم کند.

از آرایش صرف نظر کنید: در حال حاضر ، زمان مناسبی است تا اجازه دهید پوست شما نفس بکشد. استفاده بیش از حد از محصولات زیر ماسک (به عنوان مثال فونداسیون ، کانسیلر ، پودر) می تواند باعث تجمع در شده و منجر به تحریک و شکستگی اضافی شود.

این روزها استفاده از ماسک از اهمیت زیادی برخوردار است. با استفاده از ماسک می توانید از خود و دیگران محافظت کنید و به آنها احترام می گذارید و در عوض ، وقتی دیگران ماسک خود را می پوشند ، از شما محافظت می کنند و نسبت به شما احترام می گذارند.

گردآوری:بخش سلامت بیتوته

نظر بدهید