محصولات آرایشی بهداشتی کرولتی فری
کافه زیبایی

محصولات آرایشی بهداشتی کرولتی فری ؛ دوستدار حیوانات

2.88Kبازدید

یکی از مشکلاتی که این روزها با آن مواجه هستیم، آزار و اذیتی است که از طرف انسان‌ها به حیوانات وارد می‌شود. یکی از اینها، آزمایش‌ها و تست‌هایی است که برای بررسی محصولات مختلف دارویی و یا بهداشتی و آرایشی بر روی حیوانات انجام می‌شود. شاید برای ارزیابی داروها هنوز جایگزینی غیر از تست‌های حیوانی وجود نداشته باشد ولی از سال 2009 در اروپا تست حیوانی برای مواد آرایشی و بهداشتی ممنوع شده است. انجمن حمایت از حیوانات سال‌هاست در تلاش است که کمپانی‌های مختلف را با عواقب جبران‌ناپذیر این روند آگاه کند. بسیاری از کمپانی‌های معروف و بزرگ تولید لوازم آرایشی و بهداشتی، این تغییر را پذیرفته‌ و لاین تولیدشان را به‌گونه‌ای بازسازی کرده‌اند که هیچ‌گونه آسیب و آزاری به حیوانات وارد نشود.

محصولات آرایشی بهداشتی کرولتی فری

مفهوم کرولتی فری

لوازم آرایش cruelty free به مجموعه‌ای از محصولات آرایشی-بهداشتی گفته می‌شود که تست حیوانی ندارند. به این معنی که این محصولات و مواد تشکیل‌دهنده آنها بر روی حیوانات تست نمی‌شوند. محققین باور دارند تست‌های حیوانی‌ای که برای محصولات انجام می‌شود، نمی‌تواند تضمین کند که این محصولات برای انسان بدون ضرر است و نتایج به‌دست‌آمده از آن دقیقا بر روی انسان نیز مشابه است زیرا بیماری‌های حیوانات با انسان‌ها کاملا تفاوت دارد. برای مثال حیوانات به پارکینسون و آلزایمز و گونه‌های مختلف سرطان مبتلا نمی‌شوند ولی دانشمندان برای تست، این بیماری را به‌صورت مصنوعی به آنها وارد می‌کنند و چون عواملی همچون وراثت و ژنتیک و استرس حذف می‌شود، این آزمایشات صحت کامل ندارند.

تفاوت محصولات کرولتی فری و وگان

در بعضی موارد کرولتی فری (cruelty free) با محصولات vagan اشتباه گرفته می‌شود. در محصولات وگان از هیچ فرآورده‌ی حیوانی استفاده نمی‌شود و کاملا گیاهی هستند ولی این مسئله صرفا دلیل نیست که روی حیوانات تست نمی‌شوند. برای تشخیص باید به نشانه‌های روی محصولات دقت کنید. به‌طور مثال نشانه محصولات cruelty free یک خرگوش است و vegan یک برگ سبز.

محصولات آرایشی بهداشتی کرولتی فری

برندهای لوازم آرایش کرولتی فری

در این مطلب به چندین برند لوازم آرایش دوستدار حیوانات می‌پردازیم.

Anastasia beverly hills

برند آناستازیا در سال‌های اخیر با محصولات آرایشی ابرو بسیار معروف شده است. البته این برند دوستدار حیوانات محصولاتش را گسترش داده و شرایطی را فراهم کرده است تا علاقه‌مندان به لوازم آرایش بتوانند به‌راحتی این محصولات را خریداری کنند.

محصولات آرایشی بهداشتی کرولتی فری

Covergirl

برند cover girl بزرگترین تولیدکننده‌ی محصولات cruelty free در دنیاست و یکی از بهترین برندهای دراگ‌استوری محسوب می‌شود.

محصولات آرایشی بهداشتی کرولتی فری

Huda beauty

برند معروف هدی‌بیوتی که در 2 سال اخیر بسیار سروصدا کرده و سایه‌های آن در ایران طرفداران بسیاری دارد، اعلام کرده است که محصولاتش و مواد تشکیل‌دهنده‌اش به‌هیچ‌عنوان تست حیوانی ندارند.

محصولات آرایشی بهداشتی کرولتی فری

Charlotte tilbury

برند لوکس شارلوت تیلبری یکی از بهترین‌های این روزهاست و محصولات بسیار با کیفیتی تولید می‌کند تاجایی‌که حتی نظر خاندان سلطنتی را هم به خودش جذب کرده است. در میان محصولات این برند پودر بیک آن، بسیار محبوب است.

محصولات آرایشی بهداشتی کرولتی فری

Fenty beauty

برند جدید فنتی که با 40 رنگ‌بندی متفاوت کرم پودرش بسیار معروف شده است، متعلق به خواننده معروف، ریحانا می‌باشد. ریحانا با قاطعیت اظهار داشته است که محصولاتش کاملا cruelty free هستند.

محصولات آرایشی بهداشتی کرولتی فری

Tarte

برند آمریکایی تارت که کانسیلر آن، شهرت جهانی دارد و بیشتر توسط بیوتی‌بلاگرها استفاده می‌شود نیز در فهرست cruelty free است.

محصولات آرایشی بهداشتی کرولتی فری

Beauty blender

قطعا همه شما نام بیوتی بلندر را شنیده‌اید؛ پدهای اسفنجی برای استفاده‌ی کرم پودر که از کیفیت بسیار مرغوبی برخوردار است. این برند نیز در لیست cruelty free قرار دارد.

محصولات آرایشی بهداشتی کرولتی فری

Kat von d

کت وون دی هم که از برندهای تازه‌کار به حساب می‌آید، به‌منظور حمایت از حقوق حیوانات هیچ‌گونه تست حیوانی برای محصولاتش ندارد.

محصولات آرایشی بهداشتی کرولتی فری

Becca

برند لوکس و گران‌قیمت بکا که زیرمجموعه‌ی استی لودر است نیز از طرفداران حقوق حیوانات است و برای محصولاتش هیچ تست حیوانی ندارد.

محصولات آرایشی بهداشتی کرولتی فری

عدم حمایت بعضی برندهای معروف از کرولتی فری

در این میان بسیاری از برندهای معروف دنیا مانند mac, estee lauder, cliniqe, dior, channel, Givenchy,guerlain در این لیست نیستند. شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که چرا آنها برای حمایت از حیوانات هیچ اقدامی نمی‌کنند؟
بازار عظیمی از مارکت این برندها کشور چین است و کشور چین هم به‌هیچ‌عنوان اجازه فروش محصولات cruelty free را نمی‌دهد؛ به همین دلیل این برندها نمی‌توانند از سود فراوان خود بگذرند و از حیوانات حمایت کنند. کشور چین معتقد است استفاده از محصولات cruelty free ریسک زیادی به‌همراه دارد و می‌تواند باعث شیوع بیماری و حساسیت‌های پوستی نادر شود؛ به همین دلیل استفاده از این محصولات ممنوع است.

محصولات آرایشی بهداشتی کرولتی فری

به امید روزی که انسان‌ها برای علائق خودشان، به حیوانات و محیط‌زیست آسیب نزنند. تا آن روز ما می‌توانیم با دقت در خریدهایمان و حمایت از کمپانی‌های طرفدار حقوق حیوانات و محیط‌زیست در این روند گام بزرگی برداریم. فقط کافیست نگاهی به پرفروش‌ترین محصولات آرایشی بیندازیم تا ببینیم بیشتر افراد با آگاهی خرید می‌کنند یا عدم آگاهی.

منبع : مدوپیا

نظر بدهید