لمینت دندان
کافه سلامت

لمینت سرامیکی دندان چه فواید و معایبی نسبت به لمینت کامپوزیت دارد؟

1.31Kبازدید

زیبایی، سفیدی، هم خط و مرتب بودن دندان‌ها و در نتیجه داشتن لبخندی زیبا مورد توجه همگان است، از این رو جستجو درباره لمینت کردن دندان‌ها (لمینت دندان نوعی روکش و پوششی نازک از جنس پرسلن و یا سرامیک که توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی به دندان‌ها چسبانده می‌شود)، آگاهی از تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان و در نهایت انتخاب گزینه مناسب بین لمینت سرامیکی دندان یا لمینت کامپوزیت، از سوالات اساسی علاقه‌مندان به این عمل زیبایی است. در این مقاله به فواید و معایب لمینت سرامیکی دندان و تفاوت‌هایی که با لمینت کامپوزیت دارد، خواهیم پرداخت.

فواید و معایب لمینت سرامیکی دندان و مقایسه آن با لمینت کامپوزیت

مزایای لمینت سرامیکی دندان نسبت به لمینت کامپوزیت

۱. اصلاح رنگ و برطرف کردن معایب ظاهری دندان‌ها

لمینت سرامیکی دندان، باعث سفیدی و یکدست شدن رنگ دندان‌ها می‌شود و برخی از معایب ظاهری دندان مانند بد رنگی و زردی دندان‌ها را برطرف و فواصل خالی بین دندانی را پر می‌کند و باعث زیباتر و درخشنده‌تر شدن دندان‌ها می‌شود.

۲. برطرف کردن شکستگی و ترک خوردگی دندان‌ها

با کمک لمینت سرامیکی دندان به خوبی میتوان معایبی مانند شکستگی دندان‌ها، حفره‌های دندانی و ترک خوردگی دندان‌ها را اصلاح کرد.

۳. ردیف کردن دندان‌ها و افزایش طول دندان‌ها

به کمک لمینت طول دندان‌های کوتاه را می‌توان افزایش داد و تناسب بین دندان‌ها را ایجاد کرد و همه دندان‌ها را در یک ردیف مرتب کرد.

۴. ماندگاری و طول عمر بیشتر

لمینت سرامیکی دندان نسبت به کامپوزیت کردن ماندگاری بیشتری دارد هر چند در هر دو بعد از گذشت مدت زمانی نیاز به ترمیم خواهد بود. با این وجود لمینت سرامیکی طول عمر بیشتری روی دندان‌ها خواهد داشت. به طور کلی در صورت رعایت کامل و صحیح بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک برای چکاپ، لمینت کامپوزیت حدود ۷ تا ۱۰ سال دوام می‌آورد، در صورتی که لمینت سرامیکی دندان بین ۱۵ تا ۲۰ سال دوام خواهد داشت.

۵. ثبات رنگ بیشتر و ظاهر زیباتر

لیمنت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی ظاهری زیباتر و درخشنده‌تر به دندان‌ها می‌دهد و رنگ طبیعی‌تری دارد، همچنین ثبات رنگ در لمینت سرامیکی دندان نسبت به لمینت کامپوزیتی بیشتر است.

۶. احتمال برگشت‌پذیری کمتر

در هر دو روش لیمنت سرامیکی و کامپوزیت کردن بعد از مدتی احتمال برگشت‌پذیری و شکسته شدن وجود دارد که رابطه مستقیم با رعایت بهداشت دهان و دندان توسط فرد دارد، با این حال نتایج نشان داده است برگشت پذیری لیمنت سرامیکی دندان نسبت به کامپوزیت کمتر است.

۷. جنس لمینت سرامیکی بسیار شبیه به جنس دندان است

لمینت سرامیکی دارای جنسی بسیار نزدیک به جنس دندان است و روی دندان برجسته به نظر نرسیده، ظاهر طبیعی‌تری دارد.

مقایسه لمینت سرامیکی با کامپوزیت

معایب لمینت سرامیکی دندان نسبت به لمینت کامپوزیت

۱. هزینه بیشتر

هزینه انجام لمینت سرامیکی بالاتر از لمینت کامپوزیت و تقریبا دو برابر آن است. با این حال با توجه به ماندگاری بیشتر لمینت سرامیکی به نظر می‌آید تصمیم‌گیری تنها بر مبنای هزینه، معیار درستی برای انتخاب نباشد. بهترین روش لمینت کردن برای هر فرد بهتر است توسط متخصص دندانپزشکی به او پیشنهاد شود.

۲. نیاز به تراشیدن دندان‌ها در لمینت سرامیکی

در لمینت سرامیکی نیاز به تراشیدن مختصر دندان‌ها است که می‌تواند باعث تحریک اعصاب دندان و حساس شدن دندان‌ها نسبت به گرمی و سردی شود. همچنین در صورت نیاز به تجدید لمینت هر بار لازم به تراشیدن قسمتی از روی دندان‌ها است که به تدریج می‌تواند باعث تحلیل مینای دندان شود، ولی در روش لمینت کامپوزیت نیازی به تراشیدن روی دندان نیست.

۳. تفاوت ساختاری و نوع جنس ماده لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیت

در عمل کامپوزیت از ماده‌ای شبه خمیر و از جنس ترکیب ذرات فیلر یا پر کننده استفاده می‌شود که به صورت آماده تولیده شده و با رنگ و زیرساخت روی دندان قرار می‌گیرد و در فرایند‌های ترمیم زیبایی استفاده می‌شود، ولی در لمینت سرامیکی، ماده از جنس سرامیک خالص است و قالب‌گیری دندان در لابراتوار انجام می‌شود و با تراشیدگی مختصری که به صورت شیار بر روی دندان‌ها انجام می‌شود، با چسب مخصوص روی قسمت جلویی دندان قرار می‌گیرد.

۴. آسیب دیدن لمینت سرامیکی دردسر بیشتری برای فرد خواهد داشت

در صورت آسیب دیدن لمینت سرامیکی برای ترمیم نیاز است تا لمینت‌ها به طور کامل برداشته و ترمیم شوند و مجددا نصب گردند، در حالی که در روش کامپوزیت دندان، روند ترمیم ساده‌تر بوده و فقط قسمتی که آسیب دیده است ترمیم می‌شود.

۵. انجام لمینت کامپوزیتی سریع‌تر است

انجام لمینت کامپوزیت سریع‌تر است به طوری که کامپوزیت دندان را میتوان در یک جلسه دندانپزشکی انجام داد، ولی برای لمینت سرامیکی دندان نیاز است ابتدا لمینت قالب زده و در جسات بعدی روی دندا‌ها نصب شود. در لمینت سرامیکی به حداقل سه تا چهار جلسه دندانپزشکی شامل یک تا دو جلسه برای تراش دندان و قالب‌گیری، یک جلسه بررسی لمینت ساخته شده و یک جلسه نیز برای چسباندن لمینت روی دندان نیاز است.

۶. انعطاف‌پذیری بیشتر لمینت کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی دندان

در روش لمینت کامپوزیت انعطاف‌پذیری بیشتری وجود دارد و می‌توان با توجه به وضعیت دندان‌ها و فرم چهره سایز لمینت کامپوزیت را در نظر گرفت.

۷. تشخیص پوسیدگی دندان در لمینت سرامیکی سخت‌تر است

از آنجا که لمینت سرامیکی لایه‌ای از جنس سرامیک است که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد از این رو هنگام پوسیدگی دندان، تشخیص آن از روی ظاهر دندان رخ نمی‌دهد و ممکن است پوسیدگی دندان پیش‌روی کرده و آسیب‌های جدی‌تری را برای دندان به همراه داشته باشد از این رو به افرادی که لمینت دندان را انجام داده‌اند توصیه می‌شود به طور مرتب و در فواصل زمانی مشخص زیر نظر دندان پزشک، سلامت دهان و دندان خود را بررسی کنند.

۸. آسیب زدن به دندان‌ها

هر چند هر دو روش لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیت جزو عمل‌های کم‌خطر و غیر متهاجم زیبایی هستند لیکن انجام لمینت سرامیکی به دلیل نیاز به تراشیدن دندان، باعث کوتاه‌تر شدن عمر دندان‌ها شده و در دراز مدت ممکن است دندان به پر کردن، عصب کشی و یا حتی کشیدن احتیاج داشته باشد.

۹. احتمال جدا شدن لمینت سرامیکی از دندان وجود دارد

جدا شدن لمینت سرامیکی از دندان به ندرت اتفاق می‌افتد و به تبحر دندانپزشک در انجام این عمل بستگی زیادی دارد، ولی در مواردی مشاهده شده است، زمانی که محیط دهان با تغییرات دما (سرما و گرما) به طور ناگهانی مواجه شود، این تغییر دما باعث شده لمینت از دندان جدا شود؛ بنابراین برای پیشگیری از این تغییرات باید مراقبت‌های لازم بیشتر از قبل انجام شود تا مانع از آسیب‌دیدگی‌های احتمالی به لمینت دندان شود.

۱۰. حساسیت و التهاب لثه‌ها

مشکلاتی از قبیل حساسیت و التهاب لثه‌ها بعد از انجام لمینت می‌تواند در افرادی که مبتلا به آلرژی هستند رخ دهد. توصیه می‌شود افرادی که دندان‌های بیش از حد کوتاه و تحلیل رفته دارند یا مینای دندان آن‌ها از بین رفته است از انجام لمینت سرامیکی دندان خودداری کنند، زیرا احتمال بروز مشکلات لثه وجود دارد.

سایر محدودیت‌های لمینت کردن دندان

انجام عمل لمینت چه از نوع سرامیکی و چه کامپوزیت، در دندان‌ها با پوسیدگی وسیع و یا دارای پر کردگی‌های قدیمی کاربرد ندارد.

لمینت کردن فقط برای دندان‌های قدامی قابل انجام است.

بعد از چسباندن و انجام عمل لمینت بر روی دندان، دیگر امکان تغییر رنگ و شکل آن ممکن نیست.

داشتن عادات فردی مانند دندان قروچه کردن و فشردن دندان‌ها روی یکدیگر، از محدودیت‌های انجام این عمل است، زیرا مورادی مثل دندان قروچه می‌تواند باعث شکستگی دندانی که لمینت شده، شود.

لمینت دندان

سخن پایانی

لمینت سرامیکی دندان از نوع درمان‌های دندانپزشکی زیبایی است که تاثیر زیاد در برطرف کردن بد فرمی و بد رنگی دندان‌ها دارد و با زیباتر کردن لبخند باعث افزایش اعتماد به نفس در افراد می‌شود. با این وجود انجام این عمل به افرادی که دندان‌های سالمی داشته و مشکل خاصی ندارند، توصیه نمی‌شود؛ زیرا در طولانی مدت باعت کاهش عمر دندان، افزایش حساسیت دندان به گرمی و سردی و … خواهد ‌شد.

منبع:ستاره

نظر بدهید