از نخ دندان قبل از مسواک زدن باید استفاده کرد یا بعد از آن؟
کافه سلامت

قبل از مسواک زدن نخ دندان بزنیم یا بعد از آن؟

626بازدید

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان هر دو نقش مهمی در حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها دارند، اما کارشناسان می‌گویند برای بهبود سلامت دهان و دندان شاید بهتر باشد از نخ دندان پیش از مسواک زدن استفاده کنید.

با استفاده از نخ دندان پیش از مسواک زدن بهتر می‌توان پلاک‌های مضر انباشته شده در دهان را از بین برد و این کار تأثیر فلوراید درون خمیر دندان را هم بیشتر می‌کند.

در ادامه می‌خواهیم ببینیم چرا بهتر است پیش از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنیم.

از نخ دندان قبل از مسواک زدن باید استفاده کرد یا بعد از آن؟

چرا باید قبل از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کرد

استفاده از نخ دندان گام مهمی در تمیز کردن دندان‌ها به شمار می‌رود، چون با نخ دندان می‌توانید به قسمت‌های تنگ و باریک میان دندان‌ها دسترسی پیدا کنید، کاری که با مسواک امکان پذیر نیست. اما برای حفظ سلامت دندان‌ها و لثه ها، استفاده از نخ دندان کافی نیست – شما باید بعد از آن دندان‌های خود را مسواک هم بزنید.

اما چرا بهتر است اول از نخ دندان استفاده کرد؟

۱- پلاک‌های دندانی را از بین می‌برد

استفاده از نخ دندان و مسواک زدن می‌تواند به از بین رفتن پلاک‌های دندانی کمک کند، لایه‌ای از باکتری‌ها که به دندان‌ها می‌چسبند و وقتی چیزی می‌خورید یا می‌نوشید از خود اسید تولید می‌کنند. این پلاک‌ها اگر از بین نروند می‌توانند باعث پوسیدگی دندان شوند و مینای دندان را که لایه‌ی خارجی‌تر و حفاظتی دندان است را از بین ببرند.

دندانپزشکان توصیه می‌کنند اول از نخ دندان استفاده کنید، چون با این کار پلاک‌ها و رسوبات میان دندان‌ها شل می‌شوند و به این ترتیب می‌توانید با مسواک آن‌ها را پاک کنید.

تحقیقی هم نشان داد وقتی شرکت کنندگان پیش از مسواک زدن از نخ دندان استفاده می‌کردند، پلاک‌های بسیار بیشتری را می‌توانستند از بین ببرند تا زمانی که بعد از مسواک زدن از نخ دندان استفاده می‌کردند.

۲- تأثیر خمیردندان را بیشتر می‌کند

بیشتر خمیردندان‌ها حاوی فلوراید هستند، یک ماده شیمیایی که می‌تواند به مستحکم‌تر شدن مینای دندان کمک کند. این ماده با کلسیم درون دندان‌ها ترکیب می‌شود و تشکیل فلور آپاتیت می‌دهد، ماده‌ای حتی قدرتمندتر از کلسیم که می‌تواند از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری کند. به این امر معدنی سازی مجدد دندان گفته می‌شود.

اما فلوراید درون خمیردندان تنها بخش‌هایی از دندان را می‌تواند مستحکم سازد که با آن تماس مستقیم داشته باشد – آن بخش‌هایی از دندان که پلاک روی آن‌ها جمع شده ممکن است از آثار سودبخش فلوراید محروم بمانند.

وقتی اول از خمیردندان استفاده می‌کنید این بخش‌ها در معرض مواد مفید قرار نمی‌گیرند. اما اگر قبل از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنید، می‌توانید پلاک‌های بیشتری را از بین ببرید، چرا که فلوراید می‌تواند به میان دندان‌ها که دسترسی به آن‌ها دشوارتر است هم برسد.

۳- به جلوگیری از ورم لثه کمک می‌کند

انباشت پلاک روی لثه‌ها می‌تواند باعث ایجاد واکنشی التهابی به نام ورم لثه شود. ورم لثه می‌تواند فرد را در معرض خطرات جدی قرار دهد. این مشکل در صورت درمان نشدن می‌تواند احتمال از دست دادن دندان را بیشتر کند.

استفاده از نخ دندان می‌تواند به از بین رفتن یا شل شدن پلاک‌های مضر جمع شده کمک کند، هم پلاک‌های روی لثه‌ها و هم پلاک‌های میان دندان ها. با شل شدن پلاک‌ها از بین بردن آن‌ها با مسواک ممکن است راحت‌تر شود.

۴- بوی بد دهان را از بین می‌برد

بیشتر اوقات وقتی چیزی می‌خورید مواد غذایی بین دندان‌ها گیر می‌کنند و بیرون کشیدن آن‌ها با مسواک می‌تواند سخت باشد، چون مو‌های مسواک همیشه به آن‌ها نمی‌رسند.

مواد غذایی که لای دندان‌ها باقی می‌مانند می‌تواند بر روی بوی دهان تأثیر بگذارند. این مواد اگر از بین نروند شروع به فاسد شدن می‌کنند، امری که باعث بد بو شدن دهان می‌شود.

اگر اول از نخ دندان استفاده کنید، ذرات مواد غذایی شل می‌شوند و به این ترتیب راحت‌تر می‌توان آن‌ها را با مسواک از بین برد.

منبع: روزیاتو

نظر بدهید