طرز چیدمان پذیرایی
کافه دکوراسیون

طرز چیدمان پذیرایی، یک اتاق با ده چیدمان متفاوت!

909بازدید

معمولا در فضاهایی مانند نشیمن و پذیرایی فعالیت های مختلفی مثل استراحت کردن، دورهمی های خانوادگی، تماشای تلویزیون و … انجام می پذیرد و بنابراین دکوراسیون و چیدمان باید به گونه ای درنظر گرفته شود که پاسخ گوی تمامی این نیازها و متناسب با ساکنان خانه باشد. اگر به همه این فعالیت ها یک فضای غذاخوری یا فضای کار کوچک نیز اضافه کنیم همه چیز پیچیده تر و سخت تر خواهد شد. مسلما هر فضایی می تواند بر اساس ابعاد و شکل هندسی چالش های خاصی را داشته و کار چیدمان را دشوارتر نماید اما مهم این است که شما با اصول چیدمان های مختلف و مزایا و معایب هر یک آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین را برای خانه خود برگزینید. ما در این مطلب برای یک اتاق نشیمن 10 چیدمان متفاوت ارائه می دهیم تا بتوانید با این ویژگی ها آشنا شوید.

1. چیدمان رسمی و متعادل پذیرایی

طرز چیدمان پذیرایی

معمولا باید سعی بر این باشد تا در هر چیدمان اصولی مانند مسیر رفت و آمد، فضای مناسب تلویزیون و …. به خوبی رعایت شود. چیدمان بالا برای یک اتاق نشیمن یا پذیرایی رسمی ایده آل است. این احتمالا طرحی است که بسیاری از افراد در کنار شومینه از ان استفاده می کنند، یعنی دو کاناپه که در روبه روی یکدیگر قرار گرفته و یک میز جلومبلی که در بین آن ها قرار می گیرد. معمولا در این چیدمان تلویزیون بالای شومینه قرار می گیرد و هدف اصلی صحبت افراد با یکدیگر است.

2. پذیرایی نیمه رسمی و متعادل

طرز چیدمان پذیرایی

این چیدمان نسبت به چیدمان قبلی، راحت تر است و از رسمیت کم تری نیز برخوردار است. دلیل این امر نیز در این است که به جای یکی از کاناپه دو مبل تکی قرار داده می شود. تلویزیون کماکان در بالای شومینه و یا کنار آن چیدمان شده زیرا هدف اصلی نیست و در نهایت با ایجاد فضای بیش تر امکان وجود یک میز اداری کوچک نیز میسر خواهد شد.

3. چیدمان متنوع و راحت تر پذیرایی

طرز چیدمان پذیرایی

چرخش مبل به سمت شومینه، قرار دادن مبل های تکی در گوشه های مختلف اتاق و استفاده از یک پاف این چیدمان راحت تر و دوستانه تر را به وجود می آورد. در این حالت شومینه به راحتی نقطه کانونی اتاق قرار گرفته و گرمی و صمیمت لازم برای یک نشیمن را فراهم می کند. در این حالت نیز چیدمان بر اساس فرش وسط اتاق انجام می شود و مسیر حرکتی ساده و روان خواهد بود.

4. چیدمان مینیمال و راحت پذیرایی

طرز چیدمان پذیرایی

زمانی که هم سبک و هم راحتی برای شما مهم است می توانید از دو نوع مبلمان و یا مبلمان و صندلی استفاده نمایید. همانند آن چه که در تصویر بالا مشاهده می کنید قسمتی با مبلمان ال شکل چیده شده و قسمتی نیز به یک صندلی و پاف جلوی آن اختصاص یافته است. در این حالت به تنها چیزی که باید توجه نمایید این است که دو انتخاب هماهنگی لازم با یکدیگر را داشته باشند.

5. پذیرایی با چیدمان رترو و راحت

طرز چیدمان پذیرایی

در این چیدمان که شاید بتوان گفت نسبت به حالت های قبلی راحت تر محسوب می شود، از یک نیمکت یا شزلون در کنار مبلمان اصلی استفده خواهد شد. تفاوتی که این حالت با حالت های قبلی خود دارد در مسیر حرکتی است که برای آن تعریف شده است. ورودی دقیقا روبه روی شومینه قرار داشته و مسیر رفت و آمد هم روی همین محور تعریف می شود. با این کار فضای اتاق به دو قسمت تقسیم شده و مبلمان دو طرف آن قرار می گیرد. اضافه کردن کنسول نیز باعث شیک تر شدن فضا می شود.

6. ترکیب فضای کار و زندگی در پذیرایی

طرز چیدمان پذیرایی

روش دیگری که می تواند برای چیدمان این فضا مناسب باشد، ترکیب فضای نشیمن و فضای کار است. با قرار گرفتن تلویزیون در گوشه ای از اتاق و استفاده از مبل ال، فضای بسیار مناسبی در پشت مبلمان به وجود می آید که می تواند به طور مستقل برای کاربردهای دیگری به کار گرفته شود. قرار دادن دو میز کار دقیقا این چیدمان را تکمیل می نماید. اگر به محل قرار گرفتن فرش نیز توجه کنید می بینید که نسبت به مدل های قبلی از وسط فضا به گوشه ها متمایل شده است.

7. چیدمان مدرن و نامتعارف پذیرایی

طرز چیدمان پذیرایی

این چیدمان که بیش تر شبیه به سبک کانتری است، یک فضای صمیمیانه برای گفت و گو و دورهمی را تداعی می کند. یک میز کوچک با دو صندلی راحت در سمت دیگر فضا برای بازی و مطالعه در نظر گرفته شده است. تلویزیون نیز مانند سایر فضاهای رسمی اهمیت کم تری داشته و چیدمان غیرمرکزی دارد.

8. چیدمان خانوادگی و دوستانه در پذیرایی

طرز چیدمان پذیرایی

در یک فضای دوستانه شما به راحتی می توانید انواع مختلف وسایل دکوری و هر آن چه که مورد علاقه تان است استفاده نمایید. در این جا یک مبلمان ال شکل در یک طرف اتاق و فضای کار و کمد در قسمت روبه رو جای گرفته اند. فرش بزرگ وسط فضا به دو فرشی کوچک تر تبدیل شده و این دو قسمت توسط یک پاف تفکیک شده اند. کمد های سمت دیگر می توانند برای مصارف مختلف حتی وسایل بازی کودکان نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

9. چیدمان پذیرایی با تفکیک غذاخوری

طرز چیدمان پذیرایی

همان طور که در قسمت مقدمه نیز اشاره کردم، فعالیت های مختلفی در یک اتاق نشیمن انجام می پذیرد که یکی از آن استفاده از میز غذاخوری است. بنابراین چیدمان مبل ها باید به گونه ای باشد که بتوان برای غذاخوری نیز یک قسمت مستقل تعریف نمود. قرار گیری مبل ها به سمت درب حیاط (پنجره) می تواند این ایده را برای شما عملی نماید. به این گونه که مبل ها پشت به میز غذاخوری قرار گرفته و دو فضا توسط آن ها و بدون هیچ گونه دیوار یا پارتیشنی از یکدیگر جدا شده اند.

10. چیدمان پذیرایی در ترکیب با غذاخوری

طرز چیدمان پذیرایی

اما دقیقا مخالف چیدمان قبلی، می توان چیدمانی داشت که با فضای غذاخوری ترکیب شود. برای رسیدن به این هدف کافی است که مبل ال شکل را در یک سمت فضا قرار داده و میز غذاخوری را در سمت دیگر. مثل همیشه یک پاف و یا یک میز جلومبلی به همراه فرش می توانند دو قسمت را از یکدیگر جدا نمایند. به همین ترتیب اگر تلویزیون در وسط قرار بگیرد از هر دو قسمت قابلیت دیدن را خواهد داشت.

منبع : apartmenttherapy
چیدانه

نظر بدهید