طرز تهیه تارت آناناس
آموزش آشپزی

طرز تهیه تارت آناناس

2.42Kبازدید

تارت آناناس یک نوع شیرینی است که با تارت تهیه می شود و روی این خمیر هر آنچه که دوست داشته باشید میتوانید بریزید و از انواع میوه ها برای تزیین آن می توانید استفاده کنید.

تارت نوعی شیرینی است که معمولاً از مواد پرکننده برای پوشش آن استفاده می‌شود. روی تارت‌ها باز است و از ماده اصلی شیرینی (خمیر) تشکیل نشده است. در تارت‌ها خمیر شیرینی، خمیر بریزه است. ماده روکش یا پرکننده تارت‌ها ممکن است شیرین (مثل میوه‌جات) یا نمکی و غیرشیرین (مثل مرغ و میگو) باشد. تارت‌های امروزی معمولاً” بر پایه میوه و مایع کاستارد هستند. تارت‌های ریزه نیز به تارت‌های کوچک اطلاق می‌شود. به عنوان مثال می‌توان از تارت ریزه تخم مرغ نام برد. مثالی دیگر که در خصوص تارت‌ها می‌توان زد تارت‌های مربایی هستند که رنگ آنها بسته به مزه‌ای است که در مربا (به عنوان پرکننده) استفاده می‌شود. از میان تارت‌ها می‌توان به تارت خوش‌پخت نیز اشاره کرد که خاستگاه بریتانیایی دارد. از تارت‌های نمکی می‌توان به پای کیش اشاره کرد.
تفاوت اصلی تارت با انواع کیک در آن است که نان تارت بدون پف عمل می‌آید حال آنکه در دسته کیک‌ها پف از موارد غیر قابل حذف است. در صورتی که در خمیر تارت شکر وجود داشته باشد برای شیرینی‌جات و در صورت عدم استفاده از شکر برای غذاها به کار برده می‌شود.
هر کشوری برای خود تارتی مخصوص دارد که بیشتر از همه مورد استقبال عموم می باشد. انگلستان ، هلند ، اسپانیا ، ایران و … از جمله کشورهایی هستند که تارتهای خاص خود را دارند که هر کدام طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است.

طرز تهیه تارت آناناس

مناسب برای:6نفر

مواد لازم برای خمیر:

آرد کیک پزی : 250 گرم

کره سرد، مکعبی خرد شده : 150 گرم

نمک : 1 پنس

شکر : 60 گرم

وانیل : به مقدار لازم

زرده تخم مرغ : 1 عدد

 

مواد لازم برای فیلینگ:

پودر ژلاتین : 5 قاشق چایخوری

آب کنسرو آناناس : 100 میلی لیتر

کنسرو آناناس : 1 قوطی

ماست پرچرب شیرین : 250 گرم

شکر : 50 گرم

وانیل: یک قاشق مربا خوری

پوست لیمو رنده شده : به مقدار لازم

لیمو ترش : 1 عدد

خامه قنادی 30-35% چربی که فرم دادین : 250 گرم

7-8 عدد تمشک قرمز یا توت فرنگی

پودر ژله: یک بسته(اختیاری)

 

طرز تهیه تارت آناناس:

مرحله 1 آرد، نمک، شکر و وانیل را با هم مخلوط می کنیم. مرحله 2 کره را اضافه کرده و با دست یا مخلوط کن، مواد را با هم مخلوط می کنیم. مرحله 3 زرده تخم مرغ را اضافه کرده و مجدد مواد را ورز می دهیم. مرحله 4 اگر خمیر خیلی خشک است، 1 قاشق چایخوری آب یا خامه اضافه می کنیم و ورز می دهیم. مرحله 5 خمیر به دست آمده را داخل سلفون گذاشته و 1 ساعت در یخچال می گذاریم. مرحله 6 سپس خمیر را در آورده و خیلی کم ورز می دهیم و به اندازه 26 سانتیمتر بازش می کنیم و داخل قالب تارت 25 سانتیمتری که چرب کرده ایم می گذاریم مرحله 7 پس از آنکه خمیر را در قالب گذاشتیم همه جای آن را با چنگال سوراخ می کنیم. مرحله 8 خمیر را در فر گرم شده 190 درجه و در طبقه پایین، 20-25 دقیقه می گذاریم تا قهوه ای شود.

مرحله 9 برای تهیه فیلینگ، آناناس ها را از کنسرو در آورده و می گذاریم خشک شوند. مرحله 10 ژلاتین رو داخل 100 میلی لیتر از آب کنسرو آناناس ریخته و 10 دقیقه صبر می کنیم. مرحله 11 سپس به صورت بن ماری کاملا حل می کنیم تا شفاف شود. مرحله 12 توجه داشته باشید که ژلاتین باید گرم باشه نه اینکه داغ باشد. مرحله 13 ماست، آب لیمو(لیمو ترش)، وانیل و شکر را با همزن می زنیم. مرحله 14 ژلاتین را اضافه کرده و به هم زدن ادامه می دهیم. مرحله 15 پوست لیمو را اضافه کرده و با ژلاتین مخلوط می کنیم. مرحله 16 خامه فرم گرفته را اضافه کرده و با لیسک زیرو رو می کنیم. مرحله 17 مخلوط به دست آمده باید غلیظ باشد. مرحله 18 سپس به مدت خیلی کم در حدی که مقدار مواد خودش را بگیرد در یخچال می گذاریم. مرحله 19 در نهایت مواد را از یخچال در آورده و روی تارت سرد شده می ریزیم و مجدد 1 ساعت در پخچال می گذاریم. مرحله 20 ژله را طبق دستور روی قوطی درست می کنیم، ولی آب مورد نیاز برای تهیه ژله را کمتر می ریزیم و آناناس ها و تمشک ها را روی فیلینگ (همان ماده ای که در بالا طرز تهیه اش را توضیح دادیم ) و به آرامی ژله را با قاشق روی آن می ریزیم، زیاد ریخته نشود زیرا میوه ها نباید شناور باشند مرحله 21 در آخر تارت را داخل یخچال گذاشته تا خودش را بگیرد.

 

منبع: ghazaland.com

نظر بدهید