رژ لب و تاثیر آن بر آنزیم های گوارشی 2
کافه سلامت

رژ لب و تاثیر آن بر آنزیم های گوارشی

1.5Kبازدید

برای بیشتر خانم ها خرید لوازم آرایشی و استفاده از آن بسیار مهیج است حق هم دارند اینکه بتوان با چند رنگ و ماده آرایشی و بهداشتی ظاهری آراسته تر داشت و معایب صورت را پوشاند و زیبایی ها را چند برابر کرد، خیلی هیجان انگیز است اما این اتفاق در شرایطی جذاب است که هیچ عارضه و آسیبی برای پوست و موی مصرف کننده به همراه نداشته باشد.

رژ لب و تاثیر آن بر آنزیم های گوارشی

این در حالی است که برخی از متخصصان و کارشناسان پوست و مو از عفونت و زخم های پوستی، تورم، قرمزی و حساسیت های پوستی به عنوان عوارض مصرف مواد آرایشی- بهداشتی غیراستاندارد یا استفاده نامناسب از این مواد نام می برند و بر این باورند که در بهترین شرایط در صورت مصرف روزانه و نامناسب از مواد بهداشتی و آرایشی احتمال نفوذپذیری آنها به بدن وجود دارد. در این شرایط استعداد ابتلا به برخی بیماری ها و اختلال ها بالا می رود اما چطور می توان از نفوذ این مواد آرایشی به بدن پیشگیری کرد.

دانشمندان با توجه به وزن تقریبی هر رژلب که حدود 3 گرم است و تعداد دفعاتی که فرد در طول روز از رژ استفاده می کند تخمین می زنند که هرخانم در طول عمر خود حدود 3 کیلو از مواد رژلب را وارد دستگاه گوارشش می کند.

از طرف دیگر رژلب های قرمز نسبت به دیگر رنگ ها آسیب رسانی بیشتری دارند؛ رنگدانه های قرمزی که در این رژ ها وجود دارد می تواند منجر به اختلالات بیش فعالی شود؛ علاوه براین برخی محققان می گویند ممکن است رژها مشکلاتی برای کلیه ها، کبد و حتی گلبول های سفید خون به وجود بیاورند.

سرب رژ ها با شما چه می کند؟

سربی که از طریق مواد آرایشی مانند رژ وارد بدن می شود، وارد جریان گردش خون می شود تا به مقداری ثابت برسد و به مرور این سرب اضافی به بافت های نرم به خصوص سلول های مغزی وارد می شود. مقادیر بالای آن سبب از کار افتادن کلیه و صدمه دائمی به مغز می شود. در بزرگسالان افزایش میزان سرب در خون احتمال افزایش فشار خون را در افراد به همراه داشته و حتی احتمال انتقال این میزان سرب از طریق مادر به نوزاد نیز وجود دارد. کودکان تحت تاثیر سربی که پیش یا پس از تولد وارد بدن آنها می شود ممکن است دچار آسیب های روانی و عصبی شوند. بیشترین اثر زیانبار سرب بر رفتار، دقت و IQ بچه ها دیده شده است. بنابراین به نظر می رسد هیچ سطح ایمنی از سرب که اثر تخریبی بر نوزادان و جنین ها نگذارد، وجود ندارد. تحقیقات در اروپا نشان می دهد که 85 درصد سرب از طریق لوازم آرایشی به بدن می رسد در حالی که فقط 7 درصد از طریق آب، 5 درصد از طریق غذا و 3 درصد هم از طریق هوا وارد بدن انسان می شود.

چگونه رژ کمتری وارد بدن کنید؟

مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایشی مانند رژ لب از دو طریق وارد بدن می شود؛ بخشی از این مواد از طریق تنفس وارد بدن شده و قسمتی مانند رژ لب به طرق مختلف بلعیده می شود. یک راه برای اینکه کمتر رژلب بخورید این است که تا جایی که می توانید کمتر به لب ها زبان بزنید، یادتان باشد که وقتی طعم رژلب را احساس کنید یعنی مقداری از آن روی زبان نشسته و در حال وارد شدن به دستگاه گوارش شماست؛ فراموش هم نکنید در مواقعی که رژلب دارید از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی ها خودداری کنید و حتما قبل از خوردن، رژ خود را پاک کنید.

تقلبی ها دردسرسازترند

استفاده از لوازم آرایشی مختلف خود به خود ضرر دارد حالا اگر مواد آرایشی از برندهای تقلبی و مارک های نامرغوب تهیه شده باشد این ضررها چند برابر هم می شود. به دلیل تحریم ها، شرکت های معتبر جهانی از ارسال مواد آرایشی استاندارد به ایران خودداری می کنند و بیشتر مواد آرایشی- بهداشتی که وارد مرزهای کشور می شوند تقلبی هستند و به صورت قاچاق از مرزهای شمال غرب به ایران وارد می شوند. استعمال این لوازم آرایشی قاچاق سبب بروز عفونت های پوستی، زخم های جلدی، شکنندگی و ریزش مو، کچلی، آکنه و بروز صدمات جبران ناپذیری در بدن مصرف کننده می شوند .

تولید رژ های بدون سرب خیلی محدود است

مساله وجود سرب در رژ لب ها چیز جدیدی نیست و حتی گاهی آنقدرها گفته شده است که تکراری شده و کسی آن را جدی نمی گیرد اما مسئله آنقدر جدی است کهFDA (سازمان نظارت بر دارو و غذا) شروع به تحقیق می کند و خبری دردناک را منتشر می کند؛ اینکه بیش از 70 درصد رژلب ها حاوی سرب هستند؛ آن هم نه مقداری جزئی بلکه بالای 3.06 پی پی ام (قسمت در میلیون) و جالب آنکه در نتیجه گزارش دوم که در ماه ژوئن 2012 منتشر شد این مقدار سرب در رژ لب های تولیدی بیشتر شده و به 7.19 پی پی ام رسیده است. جالب است بدانید که در این تحقیقات محصولات بسیاری از مارک های معتبر و معروف هم حاوی سرب بودند؛ مارک هایی که به قیمت های بالا می خریم و گمان می کنیم چون تولید شرکت های معتبر اروپایی و ایالات متحده هستند سالم اند اما در حقیقت پر از جیوه هستند حتی رژ هایی که روی آنها عنوان طبیعی نوشته شده است. با توجه به این گزارشات فرق چندانی میان رژلب ها وجود ندارد مهم این است که درست از آنها استفاده کنید تا میزان آلودگی را کمتر کنید.

باکتری هایی که از راه پوست وارد بدن تان می شود

هر زن و دختر جوان به طور معمول در طول روز از 20 محصول آرایشی بهداشتی مختلف استفاده می کند و معمولا 9 مورد از 10 مورد این محصولات در گروه لوازم آرایشی بهداشتی قدیمی که در کیف لوازم آرایش شما قرار دارند، جای می گیرند. لوازمی که مرور زمان باعث شده باکتری ها در آنها رخنه کند. با مصرف این لوازم آرایشی در طول سال حدود 2 کیلو از این مواد آرایشی جذب پوست شده و وارد بدن می شوند. مسلما برخی از این مواد جذب شده عوارض جانبی بسیاری مانند تحریک پوستی، پیری زودرس و سرطان به دنبال دارد.

ریچارد بنس، شیمیدانی که حدود 3 سال روی تاثیرات مواد آرایشی بر پوست کار کرده است، می گوید: «هنوز نمی دانیم که وقتی مواد شیمیایی محصولات آرایشی مختلف با هم ترکیب می شوند، چه اثری دارند و مجموع این اثرات ممکن است بسیار خطرناک تر از تاثیر هر کدام از این مواد به طور تکی باشد. دکتر «بنس» اعتقاد دارد که جذب مواد شیمیایی از طریق پوست خیلی خطرناک تر از بلع آنهاست. او می گوید: «وقتی رژلب خورده می شود، بسیاری از مواد مضر آن توسط بزاق و آنزیم های معده خنثی می شوند اما جذب ماده شیمیایی از طریق پوست آن را مستقیما وارد جریان خون می کند.

موادی که نباید در محصول آرایشی شما باشد

خطرناک ترین مواد شیمیایی که در محصولات آرایشی بهداشتی شما وجود دارد و باید هنگام خرید با دقت به برچسب محصول آرایشی از عدم وجود آنها اطمینان حاصل کنید:

تولوئن

این یکی از فرآورده های جنبی نفتی است که در لاک ناخن و دیگر مواد آرایشی یافت می شود. خطرناک است چون سم موجود در این ماده به سیستم عصبی حمله می کند و عملکرد مغز و سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می دهد، علاوه بر این در رشد طبیعی جنین وکودکان اختلال ایجاد می کند.

فرمالدئید ترکیبی

این ماده یک ترکیب فرار آلی بوده که به شدت سمی است و معمولا در لاک های ناخن و نرم کننده های مو وجود دارد. خطرناک است چون این ماده فرار با پخش شدن هوای اتاق را آلوده می کند، علاوه بر این جزء سم هایی است که به کبد آسیب می رساند و سرطان زاست.

آلومینیوم

این ماده فلزی سمی پرکاربرد معمولا در محصولاتی مانند دئودورانت های ضدعرق، اسپری های بینی و شامپوها وجود دارد. خطرناک است چون از آنجا که ترکیباتی با پایه آلومینیوم مانند دئودورانت ها معمولا روی پوست نزدیک بالاتنه استفاده می شوند، نگرانی های زیادی به وجود می آورند چون این ماده شیمیایی از طریق پوست جذب می شود و میزان استروژن خون را بالا می برد و اثراتی سوء روی سلامت می گذارد و درنهایت در سیستم غدد مترشحه داخلی اختلال ایجاد می کند.

پارابن

این ماده نگهدارنده ترکیبی معمولا در محصولاتی مانند مواد آرایشی و بهداشتی و مراقبت شخصی و حتی لوسیون های بچه وجود دارد.خطرناک است چون این ماده می تواند در سیستم غدد بدن اختلال جدی به وجود آورد و حتی عامل ایجاد آلرژی های مختلف شود.

منبع : ایران ناز

نظر بدهید