روش صحیح گفتگو با فرزندان
کافه سلامت

روش صحیح گفتگو با فرزندان (گفتگوی سالم)

1.2Kبازدید

یکی از دشواری های تربیتی فزندان این است که بدانیم با آنها چگونه صحبت کنیم و با فرزندان خود گفتگوی سالمی داشته باشیم این کار باعث میشه که یک ارتباط خوشایند و دو طرفه ای بین شما و فزند دلبندتان داشته باشید و در کارهای تربیتی اون دچار مشکل نشوید. ما در این مطلب میخواهیم در خصوص روش صحیح گفتگو با فرزندان صحبت کنیم و روش هایی برای سالم کردن آن بیان کنیم. پس با ما همراه باشید و مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

فواید گفتگوی سالم با فرزندان

هرچقدر شما با کودک خود گفتگوی و مکالمه داشته باشدی و یا با او بازی کنید در این مراحل کودک از شما یاد خواهد گرفت پس بهترین زمان یادگیری برای کودک شما و گرفتن روش های درست زندگی در این بازی ها و گفتگوها نهفته است. ولی در صورتی که شما یک تعامل نادرست و غیر اصولی با کودک خود داشته باشید این باعث به وجود آمدن مشکلات و آسیب های روحی و روانی فراوانی در او خواهد شد این تاثیرات میتواند باعث عدم اعتماد به نفس، حقارت و… شود پس برقراری ارتباط دوستانه با والدین، کاهش لجبازی ها، بیان خواسته و مشکلات از جمله فواید گفتگوی سالم با فرزندان می باشد. برای درک این مطلب یک گفتگوی ناسالم و سالم رو در ادامه بررسی میکنیم.

یک نمونه از گفتگوی بین والدین و فرزندان

على ٧ ساله به خانه میرسد ؛ اشک در چشمانش حلقه زده و از مسأله اى عصبانى است . مادرش میپرسد چه شده ؟ و او با بغض میگوید قرار بود امروز از طرف مدرسه به اُردو برویم اما بخاطر خرابى ماشین راننده ؛ همه چیز به هم ریخت و نرفتیم .

گفتگوى ناسالم و بى حاصل :

مادر : چى شده ؟
على : به خاطر خرابى ماشین راننده ؛ اُردو کنسل شد
مادر : همین ؟
براى همین گریه میکنى ؟
گریه نداره که ؛ من فکر کردم خدایى نکرده نمره بدى آوردى ! یا با کسى دعوات شده !
حالا امروز نرفتین ؛ ایشالا هفته دیگه میرین .

گفتگوى سالم و درک همدلانه :

مادر : خیلى ناراحت به نظر میاى ! چیزى شده پسرم ؟
على : بله ؛ ناراحتم
مادر : چى تو رو عصبانى کرده ؟
على : به خاطر خرابى ماشین راننده ؛ اُردو کنسل شد
مادر : اوه ؛ چه بد ! تو چقدر براى این اُردو ذوق داشتى
على : اوهوم
مادر : کاش این ماشین لعنتى خراب نمیشد ؛ میتونم درک کنم چه حالى دارى.

روش صحیح گفتگو با فرزندان

روش صحیح گفتگو با فرزندان

تحقیقات ١۵ سال اخیر نشون داده ؛ بیشتر کودکان در این مرحله و با گفتگوى سالم و درک همدلانه اى که والد با آنها برقرار میکند آرام میشوند چرا که کودک در آن زمان ابدا تحمل شنیدن نصحیت یا نقد شدن براى حس ناراحتى اش را ندارد . و بهترین واکنش والد در این مرحله به جاى تشویق کودک به انکار احساسش این است که تنها احساسات کودک را درک و تأیید کند . این تکنیک نه تنها در مقابل کودکان بلکه در برابر بزرگسالان نیز توصیه میشود ؛ چراکه بیان هر حرفى مبنى بر انکار احساسات به طرف مقابلمان منجر به خشمِ بیشتر او میشود نه آرامشش.

نکات مهم در گفتگوی سالم با فرزندان

در زمان عصبانیت شما صبور باشید و اجازه دهید کودکتان گفته هایش را تا آخر تمام کند و به رفتارهایی مانند درهم کردن انگشتان، ناخن جویدن، مشت کردن پنجه او هنگام صحبت کردن توجه داشته باشید زیرا نشانگر حالات درونی وی از جمله استرس، خشم و عصبانیت است. توجه داشته باشید که از سوالات امری، استفاده از کلمات سخت و غیر قابل فهم برای کودک استفاده نکنید و گفتگو را در زمان مناسب، به سادگی و با زبان کودک انجام دهند تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

کاهش دردسرهای گفتگوی والدین

در ادامه به بررسی برخی مشکلاتی که باعث به وجود آمدن گفتگوی ناسالم میشوند رو مورد بررسی قرار میدهیم تا دیگر آنها را تکرار نکنید.

با فرزندان خود منعطف باشید

همانند مثال بالا با کودکان خود همراه شوید و به علایق آنها احترام بگذاریدف درسته که علایق آنها با ما متفاوت است ولی همین که خود را جای آنها بگذارید باعث بهبود وضعیت رفتاری و اینکه شما به او اهمیت میدهید خواهد شد.

زمان مناسب را انتخاب کنید

برای اینکه با فرزندان خود صحبت کنید زمان مناسبی را انتخاب کنید، بزرگترین اشتباهی که ما والدین مرتکب میشویم این است که هر زمانی که برای ما خوب هست دوست داریم با فرزندانمان صحبت کنیم چرا زمانی که او تایم آزاد و مشغله کمی دارد را برای این کار انتخاب نمیکنیم؟ پس به زمان و مکان صحبت کردن دقت کنید.

پس سعی کنید که یک روش گفتگوی سالم با فرزندان خود را انتخاب کنید و به عقاید او نیازهای او اهمیت دهید تا رابطه شما هر روز بهتر و صمیمی تر شود.

 

منبع : گل من و تو

1 نظر

نظر بدهید