راه های خلاصی از وز شدن موها 1
کافه سلامت

راه های خلاصی از وز شدن موها

1.86Kبازدید

اگر موهای فرفری دارید پس حتما با مشکل مجعد شدنشان در گرمای تابستان و محیط های مرطوب مواجه شده اید. به هر حال در فصل زمستان نیز سرمای هوای بیرون با رطوبت و گرمای داخل ترکیب می شود و رطوبت مو را از بین می برد در نتیجه باعث وزوز و شکننده شدن و خشکی مو می شود. موهایتان چه فر باشد چه صاف و یا حالت دار، در طول زمستان مجبور به بستن و جمع کردن آن ها می شوید. با چند راه حلی که قبلا امتحان شده و نتیجه داده است همراه شوید تا با وز مو مواجه نشوید.

راه های خلاصی از وز شدن موها

۱ – موهایتان را با ملایمت بشویید.

هر چه که در طول ماه های سرد کمتر از شامپو استفاده کنید، موهایتان رطوبت بیشتری را در خود نگه می دارند. درست است که شامپو برای تمیز کردن مو و پوست سر لازم است، اما حتی اگر از شامپو های مخصوص موی خشک که به خوبی نیز فورموله شده اند زیاد استفاده کنید، به موها آسیب می زنید و دچار وز مو می شوید.
راه حل: به ندرت از شامپو استفاده کنید؛ حداکثر ۱ تا ۳ بار در هفته. از روغن های طبیعی برای مرطوب کردن موهایتان استفاده کنید، در بین دفعاتی که از شامپو استفاده می کنید یک بار از شامپوی مخصوص موی خشک و یا نرم کننده به تنهایی استفاده کنید. منظور از نرم کننده به تنهایی این است که موهایتان را خیس کرده و سپس از نرم کننده استفاده کرده و موها را آبکشی کنید بدون اینکه از شامپو استفاده کنید.

۲ – موهایتان را به آرامی با حوله خشک کنید.

هر چه که با حوله بیشتر موهایتان را دست کاری کنید مو مجعد تر و وزوزی تر می شود. یک حوله خشن و زبر مو را بیشتر وز می کند و هر بار که استفاده می کنید بیشتر و بیشتر به مو صدمه می زنید. در عوض به آرامی حوله را بر روی مو ها فشار داده تا آب اضافه را جذب کند. شگفت زده خواهید شد وقتی ببینید با کنار گذاشتن عادت های قدیمی و با یک کار ساده چطور موهایتان تغییر خواهد کرد.

۳ – محصولات حالت دهنده مو را هوشیارانه انتخاب کنید.

در طول زمستان اگر موی خشک دارید از محصول حالت دهنده استفاده کنید که موها را لطیف می کند و به حفظ رطوبت مو کمک می کند. هوای سرد رطوبت را از بین می برد بنابراین باعث ایجاد الکتریسیته می شود و موها هر روز در شرایط بدتری قرار می گیرند.
لوسیون های حالت دهنده و سرم سیلیکون بهترین حالت دهنده ها هستند. اینکه چه مقدار استفاده کنید بستگی به جنس موهایتان دارد. آن هایی که مو های معمولی دارند بهتر است که از این محصولات خیلی کم استفاده کنند تا موهایشان سنگین نشود ولی کسانی که موهای ضخیم دارند بهتر است که از مقدار بیشتری استفاده کنند.
نکته: علی رغم اینکه بعضی از محصولات ادعا می کنند که از مو در برابر حرارت محافظت می کنند، هیچ محصولی وجود ندارد که جلوی آسیب ها را بگیرد. این محصولات در بهترین حالت تنها آسیب ها را کاهش می دهند. حرارت زیاد همیشه به مو آسیب می زند صرف نظر از این که چه محصولی شما استفاده می کنید.

۴ – در استفاده از سشوار دقت کنید.

هنگام خشک کردن مو با سشوار حرارت را به همه ی نقاط سر انتقال دهید. برای انتقال حرارت به لایه های زیرین مو حتما از سر پخش کننده حرارت سشوار استفاده کنید، سشوار را مدام در اطراف موها بچرخانید و بر روی یک نقطه متمرکز نشوید. این امر باعث می شود که موهایتان سریعتر خشک شود و کمتر وز شود.

۵ – نرم کننده های قوی

زمانیکه موهایتان خشک شده و یا آسیب دیده است ماسک های نرم کننده بهترین دوست موهایتان خواهند بود، چه در فصل زمستان و یا فصل های دیگر هر زمان که موهایتان به نرم کننده نیاز داشت باید مدام از آن استفاده کنید. هر چه که موهایتان خشک تر و آسیب دیده تر باشد بیشتر به نرم کننده ها نیاز پیدا می کنید.
مقداری از نرم کننده ای را که انتخاب کرده اید در شب بر روی مو ها بزنید و در صبح آبکشی کنید و یا با شامپو موها رو بشویید. کسانی که موی خیلی خشک دارند نیازی نیست از شامپو استفاده کنند؛ همان آبکشی کافی است. کسانی که موهای خیلی آسیب دیده دارند، هر چه که بیشتر از نرم کننده ها استفاده کنند کمتر با وز مو مواجه می شوند.

۶ – از کوتاه کردن موهای آسیب دیده غافل نشوید.

ممکن است که در روزهای سرد سال تنبلی کنید و از کوتاهی موهایتان غافل شوید اما کوتاه کردن موهای خشک و آسیب دیده بهترین راه برای حفظ زیبایی آن ها است. از آرایشگر خود بخواهید در میان کوتاهی معمول که سالانه انجام می دهید موهایتان را در این فاصله زمانی نوک گیری کند و موهای آسیب دیده را کوتاه کند.
این ها راه حل های ساده ای هستند که امتحانشان را پس داده اند و برای زیبایی موها لازم و ضروری هستند؛ مخصوصا برای آن هایی که در مناطق گرم زندگی می کنند و در زمستان رطوبت هوا کم می شود.

 

منبع:بهرو

نظر بدهید