جلوگیری از خون دماغ شدن
کافه سلامت

راه های جلوگیری از خون دماغ شدن و نحوه بند آوردن آن

953بازدید

خون دماغ شدن معمولاً عارضه‌ای جدی نیست. شما با رعایت برخی نکات می‌توانید مانع از خونریزی بینی شوید. در این مطلب به راه کارهایی برای جلوگیری از خون دماغ شدن اشاره خواهیم کرد.

راه های جلوگیری از خون دماغ شدن

به یاد داشته باشید که همیشه نمی‌توان از بروز خونریزی بینی جلوگیری کرد، اما با انجام برخی کار‌ها می‌توان احتمال ابتلا به خونریزی را کاهش داد.

داخل بینی خود را همیشه مرطوب نگه دارید. خشکی بینی می‌تواند باعث ایجاد خونریزی شود. با استفاده از گوش پاک کن، سه بار در روز داخل بینی خود را با وازلین چرب کنید. به ویژه قبل از خواب. به علاوه، می‌توانید از پماد‌هایی مانند باسیتراسین یا پلی اسپورین نیز استفاده کنید. توجه داشته باشید که گوش پاک کن را بیش از حد داخل بینی خود نکنید.
استفاده از قطره‌ها یا سرم‌های نمکی. استفاده از این محصولات می‌توانند به مرطوب نگه داشتن داخل بینی کمک کنند. روزانه ۲ تا ۳ بار از آن‌ها استفاده کنید. شما می توانید این محصولات را از داروخانه تهیه کرده یا خودتان در خانه درست کنید. برای این کار، ۱ قاشق چایخوری نمک را درون یک لیتر آب بریزید. به مدت ۲۰ دقیقه آب را بجوشانید. اجازه دهید آب، ولرم شود.
استفاده از دستگاه بخور. خشکی هوای خانه می‌تواند باعث خشکی بینی شود. می‌توانید مقایسه بخور سرد و بخور گرم را در ستاره بخوانید.
سیگار نکشید. استعمال دخانیات می‌تواند باعث تحریک بینی و خشکی آن شود.
محکم فین نکنید.
انگشت در بینی خود نکنید. از فرو بردن اجسام در بینی خود اجتناب کنید.
بیش از حد از دارو‌های سرماخوردگی و آلرژی استفاده نکنید. این دارو‌ها باعث خشکی بینی می‌شوند. گاهی اوقات، برخی دارو‌های خاص می‌توانند باعث خونریزی بینی یا بدتر شدن خونریزی شوند. در این باره با پزشک خود مشورت کنید.
با دهان باز عطسه کنید.
اگر فعالیتی انجام می‌دهید که ممکن است به صورت و بینی شما آسیب وارد کند، از وسایل ایمنی استفاده کنید.
ناخن‌های خود و کودکانتان را کوتاه نگه دارید.

جلوگیری از خون دماغ شدن

چطور خونریزی بینی را متوقف کنیم؟

در زمان خون دماغ شدن، کارهای زیر را انجام دهید:

آرامش خود را حفظ کنید. دست پاچگی و هول شدن می‌تواند باعث افزایش خونریزی شود. سعی کنید آرام بمانید.
دراز نکشید یا سرتان را بین پا‌های خود قرار ندهید. در زمان خونریزی صاف بنشینید و بدن و سر خود را کمی به سمت جلو متمایل کنید. این کار مانع از سرازیر شدن خون به پشت گلو شده، که در صورت وقوع می‌تواند باعث تهوع، استفراغ و اسهال شود.
سوراخ‌های بینی خود را بگیرید. با استفاده از انگشت شست و انگشت اشاره خود، سوراخ‌های بینی‌تان را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بسته نگه داشته و با دهان نفس بکشید.
در صورت تمایل می‌توانید یک بسته یخ را بر روی پل بینی خود قرار دهید.
زمانی که خونریزی بند آمد، فین نکرده یا بینی خود را لمس نکنید. این کار می‌تواند منجر به خونریزی مجدد شود. اما اگر دوباره خونریزی شروع شد، به آرامی فین کرده تا لخته‌های خون بیرون بیایند. شما همچنین می‌توانید از اسپری ضد احتقان مانند اکسی متازولین در سوراخ‌های بینی خود استفاده کنید. پس از استفاده از اسپری، بینی خود را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه گرفته و از راه دهان نفس بکشید. در صورت بند نیامدن خونریزی به پزشک مراجعه کنید.

هشدار: از اسپری‌های ضد احتقان نباید به مدت طولانی استفاده کرد.

جلوگیری از خون دماغ شدن

در زمان خونریزی بینی، چه وقت باید به اورژانس مراجعه کنیم؟

در صورت بروز موارد زیر به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

خونریزی پس از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بند نیاید.
سرعت خونریزی بالا بوده یا بیش از یک فنجان خون از دست بدهید.
دچار مشکلات تنفسی شوید.
به دلیل بلعیدن مقدار زیادی خون، دچار استفراغ شوید.
خونریزی بینی به علت ضربه‌ به سر یا دیگر آسیب‌ها ایجاد شده باشد.

کلام آخر

برخی اقدامات پیشگیرانه مثل مرطوب نگه داشتن بینی و سیگار نکشیدن می‌تواند باعث جلوگیری از خون دماغ شدن شود. خونریزی بینی معمولا خطرناک نیست. با این حال، اگر اغلب دچار خونریزی بینی می‌شوید؛ دچار علائم کم خونی هستید؛ از دارو‌های رقیق کننده خون استفاده می‌کنید؛ با مصرف یک داروی جدید، دچار خونریزی بینی شده اید؛ فرزند زیر دو ساله‌تان دچار خونریزی بینی شده است؛ یا به بیماری‌های هموفیلی، فون ویلبراند، لوسمی یا تومور بینی مبتلا هستید؛ بنابراین، در این شرایط به پزشک مراجعه کنید.

منبع: سایت ستاره

نظر بدهید