خنده چیست
کافه سلامت

خنده چیست

1.28Kبازدید

ماهیچه خنده Risorius یا عضله خندان ، ماهیچه نازک و پهنی است که در گوشه های دهان قرار دارد و گوشه لب را به عقب می کشد. خاستگاه آن نیام روی ماهیچه جوشی masseter ، پیوند گاه آن، پوست گوشه دهان، عصب گیری اش از شاخه دهانی buccal و عصب چهره ای facial و کار آن کشیدن گوشه دهان به سمت جانبی است.

مهارتی به نام خنده :

گاهی خندیدن آنقدر برای انسان عادی می شود که فراموش می کنیم، چقدر شگفت آور است. آیا تا به حال به این مساله فکر کرده اید که خنده چقدر می تواند در کنش و واکنش بدن سودمند باشد و آیا می دانید هنگام خندیدن در بدن چه اتفاقی رخ می دهد؟

خنده چیست

دانش روان شناسی، امروزه پی برده لبخند در زندگی ما از اهمیت بسزایی برخوردار است. لبخند و خنده هیچ عارضه جانبی مضری ندارد و حتی اگر نتواند به خودی خود بیماری و فشارهای روانی را علاج کند، حداقل می تواند لحظات نگرانی به وجود آمده از بیماری را برطرف کند. لبخند علاوه بر معکوس کردن مسیر بیماری و تامین سلامت، بهترین یخ شکن در گردهمایی های اجتماعی است.

خنده چیست

در سال های اخیر دانشمندان سعی داشتند فیزیولوژی خنده و آثار پزشکی قابل اثباتش را آشکار کنند. گروهی از این وحشت دارند که اگر زیاد بخندند یا لبخند به لب داشته باشند، دیگران آنها را جدی نگیرند، در حالی که باید بدانیم امروزه مشکل، خنده زیاد نیست، بلکه کمبود خنده است. البته باید صادقانه خندید و شخصیت خود را نیز در نظر داشت. خنده، آن گاه موثر و درمان بخش است که به موقع باشد و به شخصیت دیگران آسیب نرساند. خنده های بی مورد و تمسخرآمیز، انسان را غافل می کند و پرده سیاهی روی عوامل شادی آفرین دیگر می کشد.

تعریف خنده چیست؟

در واقع خنده یک برنامه است که کل سیستم بدن را درگیر می کند. ممکن است خنده در اثر گفتن یک مطلب خنده دار باشد که از عصب شنوایی ما شروع می شود یا در اثر دیدن تصویر های خنده دار و کمدی باشد و از چشم هایمان شروع شود. دانستن این نکته می تواند جالب باشد که پیدایش خنده پیش از به وجود آمدن زبان و عمیقا با پیدایش ما ارتباط دارد.

خنده چیست

تاثیرات لبخند و خنده :

لبخند زدن و خندیدن، نشانه داشتن شخصیتی دست و دلباز ، اجتماعی و خوش قلب است. گرچه ما معمولا خندیدن زیاد را با سبک سری یکی می دانیم ولی باید بدانیم تغییراتی فراسوی سبک سری در جسم و بدن انسان به واسطه خندیدن و لبخند زدن ایجاد می شود که تظاهرات عینی آن شادمانی است. در این حالت تمام جسم تنظیم و ذهن شفاف می شود.

خنده چیست

سخن پایانی

جالب است بدانید ، جهت ارتقای تحصیلی دانش آموزان بسیاری از مدارس هند ، امروزه یوگای خنده را به عنوان یکی از برنامه های روزمره مدرسه اجرا می کنند.
در این حالت، برنامه روزانه تحصیلی با ۱۰ دقیقه خندیدن در آغاز کلاس و ۵ دقیقه خنده پیش از ترک مدرسه انجام می شود. نهادینه کردن چنین ریتمی زمینه ساز محیط بسیار جذاب و پرانرژی در مدرسه خواهد شد که در نتیجه منجر به احساس لذت و شادی مربیان و دانش آموزان از بهبود روابط، نظم و تلاش می شود. نتایج تحصیلی نیز به تبع این شرایط مطلوب وضعیت بهتری پیدا می کند. البته بررسی ها نشان می دهد یوگای خنده تاثیر بسیار مثبتی بر نگرش زندگی دانش آموزان نیز خواهد داشت. علاوه بر هند ، این روش در مدارس ایالات متحده و فرانسه نیز در حال اجراست.

منبع:راستینه

نظر بدهید