حقایق جالب درباره دنیای فشن و مد
کافه خواندنی

حقایق جالب درباره دنیای فشن و مد

1.72Kبازدید

همه می دانیم که کوکو شانل، پیراهن های شیک کوتاه را به دنیای فشن و مد وارد کرد اما آیا می دانستید اختراع سگک لباس زیرهای زنانه، اختراع مارک تواین ( Mark Twain ) نویسنده باشد؟ درست است مردی که هاکلبری فین ( Huckleberry Finn ) را وارد دنیای کودکانه ما کرده است همان مردی است که قلاب های لباس و دکمه ها را برای جلیقه ها و لباس های دیگری که نیاز به سگک و قلاب دارند اختراع کرده است. اگر این حقیقت و دانستی برای شما جالب بود پس در این مطلب با ما همراه باشید تا از ۱۰ حقیقت درباره دنیای فشن و مد که شاید از آن ها خبر نداشته اید باخبر شوید.

حقایق جالب درباره دنیای فشن و مد

۱ – ناپلئون بناپارت ( Napoleon Bonaparte ) سهم بزرگی در مد داشت

آیا تا بحال به دکمه های روی سر دست کت ها و پالتوهایتان دقت کرده اید؟ تا بحال فکر کرده اید چه استفاده ای دارند و یا از کجا آمده است؟ درواقع این دکمه های سردست کت ها هیچ خاصیتی ندارند و این دکمه ها را ناپلئون بناپارت (  Napoleon Bonaparte  ) به لباس ها اضافه کرده است و تنها دلیل آن این بود که ناپلئون از دیدن این که سربازهایش مدام دماغشان را با آستین کت های نظامی و یونیفرمشان پاک می کنند خسته شده بود و دستور داد تا دکمه های سرد دست کت ها دوخته شود تا مانع از این کار شود.

۲ – توتن آخمون ( Tutankhamun ) خط چشم را مد کرد

خط چشم کشیدن تا زمانی در اوایل دهه ۱۹۲۰ میلادی اصلا مد نبود و وجود نداشت. حداقل در دنیای مد به رسمیت شناخته نشده بود. زمانی کشیدن خط چشم آنقدر همگیر و محبوب شد که مقبره فرعون مصری توتن آخمون در سال ۱۹۲۲ کشف شد و پس از آن بود که همه نسبت به فرهنگ مصری و کشیدن خط چشم علاقمند شدند.

۳ – چترها برای جلوگیری از بارش باران اختراع نشدند

وسیله ضروری روزهای بارانی، یعنی چتر در واقع اصلا برای روزهای بارانی طراحی نشده بود قدیمی ترین نمونه چتر پیدا شده مربوط به سال های ۲۱ پیش از میلاد بود که از چتر به عنوان محافظی برای نور آفتاب استفاده می شد در واقع کلمه umbrella  از واژه لاتین ” umbra “به معنای سایه یا سایه بان گرفته شده است.

۴ – کفش های پاشنه بلند مردانه

پاشنه کفش و کفش های پاشنه دار در واقع اصلا برای خانم ها اختراع نشده بود و ربطی به زیبایی و جذابیت زنانه نداشت در واقع اختراع شده بود تا مانع از سقوط مردان و سربازان از روی اسب ها شود. تاریخ نشان می دهد که اولین بار کفش های پاشنه بلند را مردان پوشیدند و برای نگه داشتن پاها در قلاب زین و حفظ تعادل مردان در هنگام کشیدن کمان و تیراندازی طراحی شده بودند. تنها کمی بعد از روی کار آمدن کفش های پاشنه بلند مردانه، این فشن و مد به دنیای زنان راه پیدا کرد.

۵ – لوی استاروس ( Levi Strauss ) نام بسیار متفاوت برای شلوار جین داشت

لوی استاروس ( Levi Strauss ) کسی بود که شلوارهای جین امروزی را وارد دنیای فشن و مد کرد. اما شلوارهای جینی که امروز به آن ها ” جین ” یا همان ” jeans ” گفته می شود درواقع از کلمه “ Genes ” می آید که کلمه ای برای توصیف لباس ملوانان جنوا در ایتالیا استفاده می شد که شلوار های جین آبی رنگی می پوشیدند. اما لوی استاروس ( Levi Strauss ) زمانی که این شلوارها وارد دنیای مد کرد کلمه ای کاملا متفاوت برای توصیف و نام این لباس ها انتخاب کرد به معنی ” لباس های کمرنگ ” “ waist-high overalls ” نه درواقع کلمه ای که امروز به آن ها می گوییم جین!

۶ – چه میزان از عمرتان را صرف لباس کرده اید

اگر دوست پسر و یا همسرتان مدام شکایت می کند که شما بیش از حد پول خرج لباس می کنید و یا زیادی وقت برای لباس خریدن و آماده شدن می گذارید بهتر است قبل از سر و صدا کردن و شروع یک بحث جانانه کمی صبر کنید و این مطلب را بخوانید، شاید حق با او باشد. به طور متوسط هر زن آمریکایی چیزی حدود ۱۲۵۰۰۰ دلار را صرف خرید بیش از ۳۰۰۰ تکه لباس می کند. پس اگر کمی دقت کنید می بینید که شاید حق با او باشد. اما اگر کمی زیاده روی کرد می توانید به او یادآوری کنید که هزینه لباس های یک خانم از سال ۱۹۹۲ به بعد کاهش چشم گیری داشته پس زیاد غر نزنند و اجازه دهد شما با آرامش کارتان را بکنید.

۷ – فشن و مد هنوز هم توسط مردان کنترل می شود

حتی امروزه کنترل بسیاری از خانه های مد و مجلات مد و فشن در دست مردان است. درست است که در زمانه ای زندگی می کنیم که حقوق زن و مرد تقریبا به برابری رسیده است و این که صنعت مد و فشن، صنعتی زنانست اما هنوز هم مجلات مد و خانه ها و فروشگاه های مد معتبر یک مرد را در کنار خود دارند.

۸ – تنها چهارده طراح اصلی ” هایت فشن  Haute Couture ” درجهان وجود دارد

اگرچه ممکن است که فکر کنید نام بسیاری از طراحان رده بالای مد و فشن باید جز فشن یا همان به اصطلاح فرانسوی Haute Couture  باشند، اما بدانید که به طور رسمی در اتاق سندیکای طراحان در فرانسه تنها ۱۴ طراح هستند که نامشان در رده این کلاس مد و فشن ثبت شده است. یعنی این طراحان به اندازه کافی مهارت دارند تا این عنوان را به دست بیاورند. برخی از خانه های مد در این کلاس عبارتند از: کریستین دیور ( Christian Dior ) ، ژان پل گولتییر ( Jean Paul Gaultier ) و چانل ( Chanel ) ، اما بسیاری از نام های معروف دیگر، از جمله جورجیو آرمانی ( Giorgio Armani ) ، در میان این ۱۴ اسم وجود ندارد.

۹ – لباس زیرهای بندی توسط شهردار نیویورک اخترع شد

خب درواقع نمی توان نام این را اختراع گذاشت زیرا شواهدی از پوشیدن و استفاده از این نوع لباس های بندی توسط قبایل آفریقایی وجود دارد. اما زمانی این لباس زیرهای ظریف وارد دنیای مد شدند که شهردار نیویورک فیورلا هنری لا گودریا ( Fiorello Henry La Guardia ) از رقصندگان جشن های رسمی در سطح شهر نیویورک خواست که در زمان رقص از این لباس زیرها استفاده کنند. این اتفاق در سال ۱۹۳۹ در دنیا غوغا به پا کرد و بعد از آن این لباس ها در میان زنان بسیار محبوب شد.

۱۰ – خودرو و تاثیر آن در مد

ممکن است فکر کنید که خودرو ها و دنیای فشن و مد هیچ ربطی به هم ندارند یا اینکه دامن های کوتاه امروزی به تغییر نگرش مردم نسبت به پوشش وارد دنیای فشن و مد شده اند اما در واقع خودرو ها بودند که باعث کوتاه شدن دامن ها شدند، یکی از جذابترین حقایق جالب درباره دنیای فشن و مد این مورد می باشد  که در واقع اولین دامن های کوتاه برای زنان طراحی شدند تا در هنگام پیاده و سوار شدن از ماشین ها راحت تر باشند .

منبع:مدمال

نظر بدهید