تمرینات تنفسی صحیح
کافه سلامت

تمرینات تنفسی ساده اما حیاتی برای حفظ سلامت ریه ها

601بازدید

ما در روز چند مرتبه غذا می‌خوریم، چندین مرتبه آب می‌نوشیم، چندین مرتبه در هفته ورزش می‌کنیم، اما کل شبانه روز را بی وقفه نفس می‌کشیم.
اهمیت پاکسازی کردن هوای درون بدن بر هیچ کس پوشیده نیست. اما مطلع شدن راجع به نحوه‌ تنفس درست هم به همان نسبت اهمیت دارد. بیایید قضیه را این طور بررسی کنیم که تنفس یکی از مهم‌ترین ورودی‌های بدن ما است. یادگیری نحوه‌ انجام درست آن با انجام تمرینات تنفسی صحیح می‌تواند تأثیرات زیادی بر روی سلامت کلی بدن بگذارد. با ما همراه شوید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

تکنیک‌های ساده تنفسی که همه می‌توانند انجام دهند

واضح است که عمل تنفس قسمت مهمی از سبک زندگی سالم است. خوشبختانه، برای انجام صحیح آن، نیازی به کلاس یوگا یا داشتن زمان زیاد نیست. شما می‌توانید بدون هیچ گونه آمادگی یا هزینه‌ زیاد از مزایای تنفس بهره‌مند شوید.

در این قسمت از مجله دلتا تعدادی از تمرینات تنفسی عمیق را برای شما توضیح خواهیم داد که می‌توانید آن‌ها را در منزل انجام دهید.

تنفس شکمی

این یک تکنیک ساده تنفسی است که هر کسی می‌تواند در هنگام احساس اضطراب و نگرانی از آن استفاده کند. این تکنیک در کمک به کودکان برای داشتن آرامش در زمان خواب هم بسیار عالی عمل می‌کند.

تمرینات تنفسی صحیح

در یک وضعیت راحت بنشینید. دست خود را بر روی شکم قرار دهید. هوا را به داخل کشیده و به حرکت دست خود و بالا آمدن شکم هم‌زمان با تنفس توجه کنید.

به‌ آرامی هوا را از شش‌ها بیرون بدهید و توجه کنید که با بازدم شما دست به سمت پایین بر می‌گردد. این الگوی نفس کشیدن را تا جایی ادامه دهید که به آرامش لازم برسید.

تنفس کششی

از دیگر تمرینات تنفسی صحیح تنفس کششی است. این تمرین یک ترکیب عالی از حرکات کششی و تنفس آگاهانه است.

تمرینات تنفسی صحیح

در یک وضعیت ایستاده، با عمل دم، دست‌ها را به بالای سر ببرید. با عمل بازدم، بدن را به جلو خم کرده و دست‌ها را بیندازید، به طوری که دست‌های شما به زمین بخورند.

در زمان عمل دم، قفسه‌ سینه را به آرامی به سمت بالا بچرخانید تا دوباره به حالت ایستاده برگردید.

نکته‌ کلیدی در انجام این تمرین این است که عمل چرخش را خیلی به‌آهستگی انجام دهید تا دچار افت فشار خون یا سرگیجه نشوید‌. همچنین این کار به شما کمک می‌کند که به‌ آرامی و آگاهانه نفس بکشید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

تنفس ۸-۷-۴

این تمرین همانند تنفس شخصی است که در خواب عمیق فرو رفته باشد.‌ هر زمانی که مشکل خواب داشته باشید می‌توانید از این تمرین استفاده کنید.

تمرینات تنفسی صحیح

از طریق بینی و با آرامش به مدت ۴ ثانیه نفس بکشید. نفس خود را به مدت ۷ ثانیه نگه دارید.

لب‌های خود را ببندید و طی ۸ ثانیه، نفس را با فشار رها کنید. این حرکت را تکرار کنید (اما نه بیشتر از ۴ بار تا روش کار را متوجه شوید).

تنفس یکسان

این یک تکنیک ساده است. این تمرین تنفسی برای بیشتر افراد ساده است.

در یک وضعیت راحت بنشینید.

در هر دم و بازدم، از طریق بینی و با شمارش تا ۳ یا ۵ ثانیه نفس بکشید. طول زمان دم و بازدم را بر اساس توانایی خود انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که در تنفس، طول دم و بازدم شما مثل هم باشد.

دیجی کالا

نظر بدهید