تاکسیدو چیست؟
مدل لباس مردانه

تاکسیدو چیست؟

1.56Kبازدید

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که تاکسیدو چیست؟ تاکسیدو چه تفاوتی با کت‌شلوار دارد؟ آیا تفاوت در نوع دوخت است یا نوع پارچه‌ به‌کار رفته؟ شاید هم در جزئیات به‌کار رفته در فرم کلی آن! خب اگر شما هم نمی‌دانید که تاکسیدو چیست، در این مطلب با ما همراه شوید تا اطلاعات کافی را در مورد تاکسیدو‌ها به دست آورید.

تاکسیدو چیست؟

تفاوت کت‌شلوار و تاکسیدو چیست؟

شاید آقایان تفاوت بین تاکسیدو و کت‌شلوار را بدانند یا حتی به‌دلیل اینکه انتخاب اصلی آنها فقط کت‌شلوار بوده است، تابه‌‌حال نام تاکسیدو را نشنیده‌اند. به هر رویی باید بدانید تفاوت تاکسیدو و کت‌شلوار در پارچه‌هایی است که در آن به‌کار می‌رود، اما نکته‌ مهم این‌جا است که نه در کل لباس بلکه در برگردان یقه (روی یقه‌ها)، روی دکمه‌ها و جیب‌ها به‌صورت نوار باریکی از پارچه‌های ساتن یا ابریشم استفاده می‌شود. اما در کت‌شلوار‌ها دکمه‌های پلاستیکی یا بسته به نوع کت، دکمه‌های فلزی وجود دارد و جیب‌ها و یقه‌ها با پارچه‌ اصلی و بیس همان کت دوخته می‌شود. تمام اینها از تفاوت‌های اصلی کت‌شلوار و تاکسیدو‌ها به حساب می‌آیند.

تاکسیدو چیست؟

در تاکسیدو‌های مدرن امروزی استفاده از پارچه‌ ساتن یا ابریشم به حداقل رسیده است؛ شاید در حد قسمت کوچکی از یقه یا کناره‌های شلوار. لازم به یادآوری است که در دنیای مد و فشن امروز یکی از تفاوت‌های دیگر تاکسیدو و کت‌شلوار که در گذشته وجود داشت، محو شده است. به شکلی که در زمان‌های گذشته برای تاکسیدو یک سری اکسسوری‌های مشخصی استفاده می‌کردند و آنها را در مراسم‌های لوکسی می‌پوشیدند اما امروزه در کنار کت‌شلوار هم از همان اکسسوری‌ها استفاده می‌کنند. رایج است که برای تاکسیدو به‌عنوان اکسسوری همراه آن از پاپیون، جلیقه‌ کوتاه یا کمربندی ساتن استفاده می‌کنند و برای کت‌شلوار از کراوات و جلیقه‌ بلند استفاده می‌شود.

تاکسیدو چیست؟

tropical black tie

لازم است برای گیج‌نشدن مخاطبان در مورد تروپیکال بلک تای که استثنای تاکسیدو‌ها به حساب می‌آیند، کمی توضیح دهیم. در تاکسیدو‌های مدرن یا کلاسیک چند گزینه‌ استثنا وجود دارد که در فرآیند دوختن آنها ساتن یا ابریشم به‌کار نمی‌رود و به‌جای آن از المان‌های دیگری استفاده می‌شود. این نوع تاکسیدو‌ها ترکیبی از رنگ‌های مشکی و سفید است که tropical black tie نامیده می‌شوند. این کت از نظر نوع دوخت و پارچه‌های به‌کار رفته، مشخصات متفاوتی دارد که می‌توان به: پیراهن سفید یقه‌دار، کت سفید با یقه‌ آرشال و تک دکمه که جنس یقه‌ها و جیب‌ها با جنس کت یکی است، پاپیون مشکی و شلوار مشکی اشاره کرد.

تاکسیدو چیست؟

تاکسیدو‌ها و ترکیب‌بندی رنگ آنها

نکته‌ قابل توجهی که در مورد تاکسیدو‌ها باید در نظر گرفت، این است که بر اساس رنگ آن‌ها در دوختشان از ساتن استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال در تاکسیدو‌هایی با رنگ‌های مشکی، خاکستری تیره و نوک‌مدادی از ساتن استفاده می‌کنند ولی در تاکسیدو‌های خردلی و یا طوسی آبی از ساتن استفاده نمی‌شود.

تاکسیدو چیست؟

قانون‌هایی برای پوشیدن تاکسیدو

یکی از قوانین بسیار مهم در پوشیدن تاکسیدو را پیش‌تر گفتیم؛ شما باید از پاپیون به‌عنوان اکسسوری استفاده کنید. اما نکته‌ مهم اینجاست که پاپیون را خودتان باید گره بزنید و پاپیون شما نباید فیک و آماده باشد. یاد گرفتن بستن پاپیون نمی‌تواند آنچنان سخت باشد! همان‌طور که کراوات گره‌زدن را یاد گرفته‌اید، بد نیست که به سراغ ویدیو‌های آموزشی برای یاد‌گیری گره‌ پاپیونی هم بروید.

تاکسیدو چیست؟

قانون بعدی که شاید خیلی مهم نباشد اما جلوه‌ بسیار زیادی به تاکسیدوی شما بدهد و حال‌وهوای کلاسیکی را برای استایلتان رقم بزند، سرآستین‌های فرانسوی است. این نوع سرآستین‌ها مانند تصویری که می‌بینید، دکمه و ظاهری بسیار شیک و کلاسیک دارند که به استایل رسمی و مهمانی شما جلوه‌ خوبی می‌دهند. این سرآستین‌ها را باید پیراهنی که زیر کت می‌پوشید، داشته باشد. شکل ظاهری این سرآستین‌ها به گونه‌ای است که دکمه دارند (یک یا دو‌ تا) و به سمت بالا یک تا خورده‌اند و معمولا از آستین کت بیرون زده‌اند.

تاکسیدو چیست؟

بهتر است از جوراب‌های تا روی زانو و مشکی رنگ استفاده کنید که اگر شلوار شما به سمت بالا رفت، پای لخت و برهنه‌ شما که قطعا ظاهر خوبی با تاکسیدو ندارد و استایلتان را خراب می‌کند، معلوم و مشخص نشود و هم‌چنین بهتر است که رنگ جوراب‌های شما مشکی باشد تا با آیتم‌های دیگر استایلتان هم‌خوانی داشته باشد. البته باید بگوییم که در استریت‌استایل‌های امروزی برای جنبه‌ فان و جذابیت بیشتر در دنیای مد و فشن، از جوراب‌های رنگی یا پترن‌دار در کنار تاکسیدو‌ها استفاده می‌شود.

تاکسیدو چیست؟

به تمیز و براق‌بودن کفش‌هایتان توجه کافی داشته باشید! یکی از نکاتی که در پوشیدن تاکسیدو حائز اهمیت است، تمیزی کفش‌ها و براق‌بودن آنهاست و اگر کفش‌های شما برق بزند، به کل استایلتان جذابیت خاصی می‌دهد. پس حتما از واکس‌ها و براق‌کننده‌های مخصوص کفش استفاده کنید تا استایل شیک و رسمی خود با تاکسیدو را تکمیل کنید.

منبع : مدوپیا

نظر بدهید