بیماری روزئولا در کودکان
کافه سلامت

بیماری روزئولا در کودکان

1.72Kبازدید

روزئولا بیماری ویروسی است که تقریباً همه شیرخواران و نوپایان مبتلا به آن می شوند. نشانه‌های این بیماری، تب و دانه های پوستی هستند که ممکن است برای چند روز ادامه داشته باشد.این بیماری ممکن است بچه های بزرگتر و حتی بزرگسالان را نیز درگیر نماید اما به دلیل این که بسیاری از این افراد در دوران شیرخواری و یا کودکی دچار آن شده اند احتمال آن در بزرگسالی بسیار کم است.

بیماری روزئولا در کودکان

گاهی به بیماری روزیولا بیماری روزئولا اینفانتوم و یا بیماری ششم نیز گفته می شود.این بیماری اغلب علایم قابل توجهی ندارد. اگر کسی این ویروس را کسب نمایند معمولاً بیماری ظرف یک تا دو هفته به وجود می آید.

در ابتدا ممکن است کودک:

تب ناگهانی و بالاتر از ۳۸ درجه سانتیگراد
سوزش گلو
آبریزش بینی
سرفه
کاهش اشتها
تورم پلک ها و بزرگ شدن غدد لنفاوی ناحیه گردن.این یافته ها معمولاً ۳ تا ۵ روز طول می کشد تا به جایی می‌رسد که به اصطلاح راش یا دانه های این بیماری ظاهر می شوند.در بعضی از کودکان اولین حمله تشنج ناشی از تب و تشنج،با این بیماری شروع میشود.برای اطمینان خاطر والدین باید گفت این نوع تشنج برای او مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

راش ها یا دانه های پوستی بیماری روزئولا

از ویژگی های جالب این راش ها، به وجود آمدن آنها بعد از قطع تب می باشد.ویژگی این راش ها یا دانه های پوستی بیماری روزئولا:اندازه بسیار کوچک، سوزنی شکل صورتی و قرمز دارند گاهی اندازه بزرگتر و گاهی هم کمی برجسته می باشند. اگر بر روی آن ضایعات با شیشه فشار دهید رنگ آنها از بین می‌رود یا سفید می‌شود یا به رنگ پوست سالم در می آیند.قبل از بروز این دانه ها در ناحیه صورت گردن و بازوها،در ناحیه سینه شکم و پشت دیده می شوند.معمولاً خارش دار یا ناراحت کننده نیستنداغلب ظرف دو تا سه روز از بین می روند.گاهی تشخیص راش های پوستی بیماری روزئولا از بیماریهای ویروسی دیگر دوران کودکی مانند سرخک، سرخچه و مخملک بسیار سخت می باشد.

روش درمان بیماری روزئولا

مراقبت کودک در منزل را تا بهبودی حال عمومی او ادامه دهید.درمان اختصاصی برای این بیماری روزئولا وجود ندارد ولی باید:سعی کنید شرایطی ایجاد کنید تا زمان بهبودی در بستر خود استراحت نماید. در صورت عدم تمایل به استراحت او را وادار به استراحت ننمایید.به اندازه کافی به او مایعات بدهید. اگر شیر مادر یا شیرخشک می‌خورد مانند گذشته به او شیر بدهید..سعی کنید او را خنک نگه دارید و به جای استفاده از وسایل خواب سنگین از پوشش های سبک استفاده نمایید..برای مواقعی که تب و احساس ناراحتی دارد از داروهای ضد تب مانند استامینوفن و یا ایبوپروفن استفاده نمایید.هرگز استامینوفن و ایبوپروفن را در یک زمان استفاده نمایید. اگر یکی از آنها موثر واقع نشد داروی دوم را با فاصله زمانی به او بدهید..هرگز برای کنترل تب در بچه های زیر ۱۶ سال از آسپرین استفاده نکنید.

بهداشت

چه زمانی کودک باید ویزیت شود؟

اغلب کودکان ظرف یک هفته بهبود می یابند اما اگر شرایط زیر را داشتند حتماً به پزشکتان مراجعه نمایید:علایم کودکتان برای شما قابل درک نباشد.نمی دانید عامل این علایم چیست.شیرخوارتان کمتر از سه ماه دارد و درجه حرارت او بالاتر از ۳۸ درجه است.راش ها و یاد دانه های پوستی بعد از سه روز هنوز وجود دارند..اگر کودکتان به هر دلیلی سیستم ایمنی بدن ضعیف دارد مانند کودکی که شیمی درمانی میشود پس از تماس با کودکی که بیماری روزیولا دارد باید حتماً با پزشکتان مشورت نمایید

کودکی که بیماری روزئولا دارد چه زمانی نیاز به ویزیت اورژانسی دارد؟

ضایعات پوستی با فشار شیشه روی آنها از بین نمی روند. این یافته ممکن است نشانه شروع بیماری مننژیت باشد.
برای اولین بار دچار تشنج شده است حتی اگر پس از آن به طور کامل بهبودی داشته است
تشنجی که بیش از ۵ دقیقه طول کشیده باشد
گیج و منگ باشد
سطح هوشیاری او کاهش یافته است.روزیولا اغلب بیماری شدیدی ایجاد نمی‌کند اما به علایم و یافته های بالا اهمیت کافی بدهید.

چگونه می توان از سرایت بیماری روزئولا جلوگیری کرد؟

روزئولا مانند سرماخوردگی از طریق عطسه و سرفه، آلوده شدن سطوح مختلف به افراد دیگر انتقال می یابد.اگر کودک شما حال عمومی خوبی دارد. به دلیل اینکه این بیماری به راحتی، باعث سرایت نمی شود می ‌تواند در مهدکودک و مدرسه خود حضور یابد.

برای پیشگیری از سرایت روزئولا به دیگران این نکات را رعایت کنید:

شما و او دستهای خود را بشویید
اگر با دستمال کاغذی بینی خود را تمیز می نماید دستمال را دور انداخته و بلافاصله دست های خود را بشوید
سطوحی که با ترشحات دهان و بینی و ارتباط دارند را کاملاً بشویید
از ظرف شخصی او فقط برای خود او استفاده شود
هنوز موردی از انتقال بیماری روزیولا به زن حامله و آسیب به جنین گزارش نشده است. بنابراین می توان گفت برای زن حامله بی خطر است.

نمی توان با اطمینان گفت که کودکی که مبتلا به روزیولا است تا چه زمانی می تواند باعث پخش شدن میکروب در محیط گردد. اما آنچه که بیشتر از همه مورد توافق پزشکان می باشد آن است که تا زمانی که حال عمومی او بهبودی کامل نیافته، احتمال انتقال عفونت به دیگران را دارد.

منبع:دکتر همه

نظر بدهید