بلیچینگ دندان چیست
کافه سلامت

بلیچینگ دندان (سفید کردن دندان) چیست؟

1.49Kبازدید

بلیچینگ یا سفید کردن دندان راهی سریع برای از بین بردن لکه ها و یا پایان دادن به تغییر رنگ دندان ها است. این روش یکی از محبوب ترین روش های زیبایی در دندانپزشکی است و دندان های شما را تا حد زیادی سفید می کند. استفاده از بلیچینگ دندان تاکنون رضایت بسیاری از افراد را بدنبال داشته است. بلیچینگ دندان نه تنها تغییرات رنگ ناشی از گذر زمان را رفع می کند بلکه مشکلات ارثی در رنگ دندان را نیز برطرف می سازد به همین خاطر امروزه اکثر دندانپزشکان از این روش استفاده می کنند. برای آشنایی بیشتر با ساختار دندان، علل تغییر رنگ دندان (زرد شدن)، روش های انجام بلیچینگ، زمان بندی و همچنین مزایا و معایب این روش زیبایی، با ما همراه باشید.

ساختار دندان

لایه بیرونی دندان “مینا” نامیده می شود. رنگ دندان های طبیعی به وسیله انعکاس و پراکندگی نور از مینای دندان و تاثیرات رنگ دنتین ایجاد می شود.
ژنتیک هر فرد بر ضخامت و صاف بودن مینای دندان تاثیر می گذارد. اگر ضخامت مینای دندان کم باشد باعث می شود که رنگ دنتین(Dentin) بیشتر نشان داده شود. یعنی بر بازتاب نور و در نتیجه بر رنگ دندان تاثیر می گذارد.
بطور معمول روزانه پوششی ظریف در مینای دندان شکل می گیرد و لکه ها را به خود جذب می کند. مینای دندان همچنین دارای حفره هایی است که لکه ها در آن باقی می مانند. به همین خاطر وجود لکه ها در طولانی مدت موجب تغییر رنگ و ایجاد زردی و جرم دندان می شود.

بلیچینگ دندان چیست

دندان ها بنابه تغییرات ژنتیکی یا محیطی زرد می شوند. در ذیل برخی از مهمترین عوامل تغییر رنگ دندان بیان شده است:

علل تغییر رنگ دندان چیست؟

• استفاده از سیگار و یا تنباکو
• نوشیدن مداوم مایعات تیره رنگ مانند قهوه، نوشابه و چای
• بالارفتن سن: سالخوردگی باعث می شود که دندان ها کمتر سفید باشند زیرا مینای دندان نازک تر و دنتین تیره تر می شود.
• Intrinsic Stains: ممکن است لکه ها داخل دندان باشند. این لکه ها بصورت طبیعی(Intrinsic Stains) وجود دارند. برای مثال، این لکه ها به علت استفاده بیش از حد فلوراید بهنگام کودکی (در زمانی که دندان ها در حال رشد هستند) پدید می آیند.
• آنتی بیوتیک های تتراسایکلین : این آنتی بیوتیک می تواند بر روند رشد روزنه های دندان جنین در طول نیمه دوم بارداری و یا بر دندان کودکان زیر ۸سالگی تاثیر بگذارد و آن ها را تیره کند. دندان ها در این زمان هنوز در حال رشد هستند و بروز هر رخدادی ممکن است رنگ آنها را تغییر دهد.
• عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

بلیچینگ دندان چیست

انجام بلیچینگ

سفید کردن یا بلیچینگ دندان روشی است که در برطرف سازی بدرنگی های دندان موثر واقع می شود. پر اکسیدهیدروژن ماده اصلی سفیدکننده دندان است که باعث اکسید شدن رنگدانه های رسوب کرده بین هرم های مینای دندان شده و آنها را از بین می برد. محتویات تشکیل دهنده سفید کنندهای کنونی حاوی مواد فعال و غیر فعال می باشند. مواد فعال شامل پراکسیدهیدروژن یا ترکیبات پراکسید اوره است. با این حال، مواد اصلی غیرفعال ممکن است شامل موادضخامتی، حامل، سورفاکتانت، نگهدارنده و طعم دهنده ها می باشد. مراحل انجام این روش در ذیل شرح داده شده است.

آماده سازی

در این مرحله بایستی توجه کنید که سایر مشکلات دندان می تواند بر میزان موفقیت آمیز بودن سفید شدن دندان و رضایت نسبی شما تأثیر بگذارد. بطور کلی قبل از اینکه دندان ها سفید شوند باید پوسیدگی های دندان کامل رفع شوند. رعایت این مسئله به این دلیل اهمیت دارد که سفیدکننده مورد استفاده در بلیچینگ می تواند از طریق منافذ دندان عبور کند و به قسمت های داخلی دندان برسد.

بلیچینگ دندان چیست

بلیچینگ را در کجا می توان انجام داد؟

سفید کردن دندان می تواند در مطب دندانپزشکی یا در منزل انجام شود.

انجام بلیچینگ در مطب دندانپزشکی

اگر قصد دارید در مطب دندانپزشک این کار انجام دهید بایستی بدانید که دندانپزشک شما احتمالا مراحل زیر را در نظر می گیرد:

• گرفتن عکس از دندان (برای نظارت بر پیشرفت درمان)
• بررسی دندان ها (میزان پوسیدگی موجود)
• بررسی علل زرد شدن دندان و پرسیدن سوالات مربوطه
• تمیز کردن دندان ها (مسواک کردن و یا نخ دندان)
• قالب گیری دندان
• استفاده از مواد سفید کننده دندان
• قرارگیری ژل سفید کننده در قالب و استفاده از آن برای دندان ها
• نگهدارس قالب برای ۱۵ دقیقه
• خارج سازی قالب و شستن دندان با مسواک

بلیچینگ دندان چیست

انجام بلیچینگ در منزل

برای سفید کردن دندان در منزل، شما می تواند از قالب هایی متناسب با دندان خود استفاده کنید. در این قالب ها ژل سفید کننده نگهداری می شود. استفاده از ژل سفید کننده در منزل معمولاً برای دو تا سه هفته توصیه می شود. کیت های بی شماری نیز برای استفاده در منزل در دسترس هستند. اگر می خواهید برای سفید کردن دندان از محصولات خانگی استفاده کنید، دندانپزشک خود را در جریان این کار قرار دهید. برای اجتناب از آسیب احتمالی به دندان ها و دهان خود، دستورالعمل ها را دنبال کنید.

زمان بندی انجام بلیچینگ دندان چگونه است؟

سفید کردن دندان روشی نیست که یک بار انجام شود بلکه در طول زمان بایستی مجدداً این کار را انجام دهید و در این زمینه میزان بدرنگی دندان، رعایت بهداشت دندان، رعایت برنامه رژیم غذایی و نظر دندانپزشک بسیار مهم است.

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

اگر بلیچینگ توسط دندانپزشک انجام بگیرد معمولاً عارضه خاصی بدنبال ندارد، فقط ممکن است تا مدتی دندان ها حساس شوند و برای کاهش میزان حساسیت دندان ها می توانید از خمیردندان های ضد حساسیت استفاده نمایید.پ

فواید بلیچینگ دندان چیست؟

• داشتن لبخند زیبا بخش مهمی از زندگی هر فردی است. این روش باعث می شود که افراد از مشکلات مربوط به رنگ زرد دندان رهایی یابند.

بلیچینگ دندان چیست

• سهولت کار بلیچینگ برای فرد بیمار و متخصص باعث شده است که امروزه بسیاری از دندانپزشکان از این روش استفاده کنند.
• آماده سازی های پیش از انجام بلیچینگ موجب افزایش بهداشت دهان و دندان فرد می شود.

منبع : بانوی شهر

نظر بدهید