برتری‌های موکت نسبت به دیگر انواع کفپوش
کافه دکوراسیون

برتری‌های موکت نسبت به دیگر انواع کفپوش

2.04Kبازدید

این موضوع غیر قابل انکار است که موکت جزء جدانشدنی هر طراحی دکوراسیون داخلی و گزینه‌ای به عنوان کفپوش مناسب برای هویت بخشیدن به فضاهای مختلف یک خانه، مکان اداری یا تجاری است؛ اما واقعا چرا با گذشت سال‌های متوالی و ورود مواد جدید در صنعت تولید کفپوش، همچنان موکت، جایگاه خود را از دست نداده‌ است. موکت یک واژه فرانسوی است (Moquette) و اولین بار در دوره قاجار توسط تاجران اروپایی به ایرانیان معرفی شد. در آن زمان استفاده از فرش به عنوان پوششی برای کف خانه‌ها یک امر متداول بود، اما موکت به دلیل برتری‌هایی که نسبت به فرش داشت، خیلی سریع توانست در ایران جایگاه خود را به عنوان یک کفپوش قابل اطمینان پیدا کند. امروزه موکت‌های تولید شده در ایران توسط کمپانی‌های بزرگ بر اساس استانداردهای جهانی تولید می‌شوند و این امر سبب گردیده است که موکت بیش از پیش به عنوان یک کفپوش مناسب برای هویت بخشیدن به فضاهای مختلف معرفی شود. در ادامه این نوشته کوتاه، برخی از عواملی که بر اساس آن‌ها موکت همچنان گزینه‌ای قابل اطمینان در انتخاب کفپوش به شمار می‌رود را بررسی خواهیم کرد.

رنگ‌بندی و طراحی متنوع

برتری‌های موکت نسبت به دیگر انواع کفپوش

یکی از مهم‌ترین نکات در زمان انتخاب کفپوش مناسب، زیبایی و جذابیت آن است. موکت‌ها به لطف توسعه فناوری‌های نوین و نوآوری‌های انجام شده، در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند. در واقع برتری موکت در زمینه تنوع از آن جهت است که برخلاف دیگر انواع کفپوش، موکت به دلیل تولید شدن از الیاف نرم، قابلیت رنگ‌پذیری و طرح پذیری بالایی دارد. این امر سبب می‌گردد که در انتخاب موکت به عنوان کفپوش بتوانید گزینه‌های زیادی در دو دسته‌بندی موکت نمدی و موکت تافتینگ یا همان موکت پرز بلند را مورد بررسی قرار داده و بر اساس نوع دکوراسیون مورد نظر خود، رنگ و طرح موکت متناسب با آن را انتخاب کنید.

فضای گرم و نرم

برتری‌های موکت نسبت به دیگر انواع کفپوش

در مقایسه با کفپوش‌های متداول امروزی، موکت، سرامیک، سنگ و پارکت، به شکل قابل توجهی موکت نسبت به کفپوش‌های دیگر بافت گرم و نرم‌تری دارد. عایق بودن آن کمک می‌کند تا در فصول سرد سال دمای کف محل استفاده بالا مانده و هنگام راه رفتن بر روی آن احساس سرما نکنید. از طرفی موکت‌ باکیفیت بافت نرم و متراکمی دارد که این امر راه رفتن بر روی آن‌ها را دلنشین‌تر کرده و آسایش بهتری را برای فضای شما فراهم می‌کند.

با بهره‌گیری از موکت دیگر نگران لیز خوردن نخواهید بود!

برتری‌های موکت نسبت به دیگر انواع کفپوش

تراکم و بافت موکت موجب می‌شود بین سطح موکت و اجسام روی آن نیروی اصطکاک بیشتری تولید شود. اگر در خانه فرزندان خردسال دارید، قطعا موکت بهترین گزینه برای شما خواهد بود؛ زیرا با استفاده از این نوع کفپوش دیگر نگران لیز خوردن فرزندان خود نخواهید بود و همچنین نرم بودن موکت نیز در صورت زمین خوردن نوزادان از آسیب دیدگی آن‌ها جلوگیری خواهد کرد.

موکت، کفپوشی در دسترس‌، اقتصادی و با نصب راحت

برتری‌های موکت نسبت به دیگر انواع کفپوش

زمانی که طیف گسترده‌ای از کفپوش‌های استفاده شده در صنعت ساختمان را بررسی می‌کنیم، متوجه خواهیم شد که در بین انواع متداول کفپوش، موکت کفپوشی در دسترس‌ است و بر خلاف دیگر انواع کفپوش، پس از انتخاب طرح و رنگ مورد نظر در مدت زمان کوتاه در محل مورد نظر قابل نصب و بهره برداری است. همچنین به دلیل هزینه هر متر مربع مناسب‌تر نسبت به دیگر انواع کفپوش،‌استفاده از موکت می‌تواند با حفظ کیفیت و زیبایی، هزینه‌‌های طراحی و اجرای دکوراسیون را نیز کاهش دهد.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که به منظور تغییر دکوراسیون جزئی خانه‌ها، استفاده از موکت در قسمت‌های مختلف فضا نیز یکی از راهکار‌های اساسی به شمار می‌رود.

منبع : چیدانه

نظر بدهید