دکوراسیون آشپزخانه کوچک
کافه دکوراسیون

با این ایده‌ها آشپزخانه کوچک نخواهد بود

1.56Kبازدید

آشپزخانه کوچک؛ با این ایده‌ها دیگر فضایتان کوچک نخواهد بود!

آیا از کوچکی و کم جایی آشپزخانه تان به ستوه آمده اید و به دنبال شیوه‌ها و راهکار‌هایی جهت ایجاد محیطی مطلوب‌تر هستید؟ آشپزخانه به عنوان قلب خانه معرفی شده و فضایی پرکاربرد و پر رفت و آمد است. این فضا اگر طراحی مطلوب و دکوراسیونی استاندارد نداشته باشد، سبب کاهش میل و رغبت به کار کردن در این فضا می‌شود. فضایی که به طور اختصاصی مورد توجه خانم‌ها بوده و طراحی اصولی آن می‌تواند تاثیر بسیاری بر روحیه و احساس سرزندگی آن‌ها داشته باشد. این موارد هنگامی که متراژ این فضا کم باشد شدت بیشتری پیدا می‌کند. اما باید خاطر نشان کرد کوچکی فضا نشانه‌ی شکست حتمی دکوراسیون آن فضا نخواهد بود.

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

برای بهبود فضا‌های کوچک راهکار‌های بسیار مفیدی از سوی طراحان ارائه شده است که اجرا شده آن‌ها می‌تواند سبب حل بحران این آشپزخانه‌های کوچک شود. از این رو ما نیز در این مطلب با ارائه‌ی برخی از این ایده‌ها سعی در یاری دادن شما جهت حل مشکل فضای کوچکتان هستیم.

۱. از قفسه‌ها استفاده کنید

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

اگر به اندازه‌ی کافی کابینت نداشته یا فضا‌های پرت در آشپزخانه تان دارید، با نصب قفسه به تعداد فضای انبار و ذخیره کردن وسایل خود بیفزایید. از طرفی استفاده از قفسه هزینه‌ی بسیار کم تری تا نصب کابینت برایتان در بر خواهد داشت. با انتخاب قفسه بر تعادل و آرامش فضا تاکید کرده و تناسبات فضا را بهبود بخشید. هم چنین به کارگیری قفسه‌های باز سبب امتداد بصری شده و نیز فضا را سبک و بزرگتر نشان خواهد داد.

۲. فضایی را هدر ندهید

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

اگر کانتر و یا جزیره در آشپزخانه تان ندارید و نیازی بیشتری به فضای کار دارید، پس بهتر است خودتان دست به کار شوید. کافی است یک میز با ابعاد مناسب را انتخاب کرده و تبدیل به یک کانتر دست ساز کنید. تصویر بالا یک نمونه‌ی مناسب برای الهام گرفتن است. به آن خوب توجه کنید.

۳. یک چیدمان جمع و جور دست و پا کنید

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

وقتی فضای کوچک دارید، از ریخت و پاش و بی نظمی به شدت دوری کنید. این امر هم سبب دشواری شما در پیدا کردن وسایل مورد نیازتان می‌شود، هم باعث به هم ریختگی و کوچک نشان دادن فضا. نکته‌ی مهم دیگر استفاده محدود از متریال است. این بدان معناست که وقتی فضا کوچک است اگر با ترکیب بیش از حد متریال‌ها سعی در دکوراسیون فضا داشته باشید، با شکست رو به رو خواهید شد. زیرا تعداد بیش از حد متریال سبب نوعی اغتشاش بصری شده و از طرفی نیز فضا را کوچک‌تر نشان خواهد داد. به تصویر بالا نگاه کنید. همان طور که می‌بینید، تنها از سه متریال برای دکوراسیون داخلی استفاده شده است.

۴. ایجاد فضای اضافی با قفسه‌های خلاقانه را جدی بگیرید

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

شما نیازی به کابیت نخواهید داشت اگر بتوانید دست به خلاقیت زده و به نتایج شگفت انگیزی برسید. کابینت علاوه بر اشغال دیوار تا حدودی فضای شما را کوچک‌تر هم خواهد کرد. اما شما می‌توانید با کمک یک متخصص به بهترین نتیجه دست پیدا کنید. تصویر زیر بیانگر این قضیه است و شما می‌توانید با الهام گرفتن از آن، فضای کوچک آشپزخانه تان را بهبود بخشید.

۵. از گاز رومیزی بهره ببرید

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

یکی از بهترین ایده‌هایی که در زمینه‌ی رفع چالش کم جایی می‌تواند به شما کمک کند بهره گیری از گاز‌های رومیزی به جای گاز قبلی تان است. در این صورت شما می‌توانید فضای زیر گاز را به کابینت اختصاص داده و یک بخشی از مشکل را حل کنید. تصویر بالا نمونه‌ای از این دست گاز‌هاست و همان طور که مشاهده می‌کنید با انتخاب این نوع گاز فضای زیر آن به کابینت اختصاص داده شده است.

۶. رنگ سفید را در آشپزخانه کوچک فراموش نکنید

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

همان طور که می‌دانید سفید رنگی است سبک و خنثی که در صورت استفاده در فضا، آن را بزرگتر و سبک‌تر نشان میدهد؛ بنابراین شما با انتخاب چنین رنگی برای دکوراسیون آشپزخانه تان توانسته اید آن را بزرگتر از آن هست نشان دهید. از طرفی رنگ سفید هیچ گاه شما را خسته نخواهد کرد. این امر برای کسانی که مدت زمان زیادی را در آشپزخانه صرف کار و آشپزی می‌کنند بسیار مهم بوده و بر روحیه آن‌ها در دراز مدت تاثیر خواهد گذاشت.

۷. از درب‌های کشویی کمک بگیرید

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

اگر در آشپرخانه خود انبار مواد غذایی دارید، به جای استفاده از در معمولی از در‌های کشویی استفاده کنید. زیرا در صورت استفاده از در‌های معمولی، به هنگام باز شدن، بخش زیادی از فضای شما را گرفته و استفاده از آشپزخانه تان در مواقع باز بودن این در به سختی رخ خواهد داد؛ بنابراین با استفاده از این در‌های ریلی علاوه بر جنبه‌ای شیک به فضا دادن، مشکل کمبود فضایتان حل خواهد شد. البته این چنین طرح‌هایی معمولا به صورت سفارشی انجام شده و ممکن است هزینه‌ی بیشتری برایتان در بر داشته باشد.

۸. از تزئینات اضافی پرهیز کنید

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

در زمانی که شاغل هستید و وقت زیادی برای آشپزی و گذراندن وقت در این فضا ندارید، می‌توانید تا حد امکان ساده کار کرده و از نصب کابینت‌های زیاد خودداری کنید. در حقیقت شما با این کار به دنبال جلوگیری از اغتشاش بصری و ایجاد جلوه‌ای زیبا به فضای آشپزخانه خود هستید. نمونه‌ی بالا یک مثال خوب از این دست طراحی‌ها است.

۹. از پنجره‌ها غافل نشوید!

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

سعی کنید تا آن جا که می‌شود به حضور پنجره در دکوراسیون خود تاکید کرده و جوری چیدمان کنید که پنجره به عنوان مرکز کانونی فضا تلقی شود. علت این امر این است که پنجره می‌تواند به بزرگتر دیده شدن و از طرفی حس سبکی فضا کمک شایانی کند. حضور نور در فضا و نیز کمک به خروج بوی غذا از منزل از محاسن وجود پنجره است. هر چند پنجره تان کوچک باشد شما باید نهایت استفاده را از آن ببرید.

منبع : ستاره

نظر بدهید