درمان سوختگی
کافه سلامت

بایدها و نبایدهای درمان سوختگی سطحی

761بازدید

بروز سوختگی در خانه یا محل کار امری بسیار شایع است. این عارضه بسیار دردناک و آزاردهنده بوده و نیاز به مراقبت دارد.

همه سوختگی‌ها همیشه نیاز به مراجعه به بیمارستان ندارند. گاهی اوقات فرد می‌تواند سوختگی یا تاول را در خانه و با روش‌های ساده درمان کند. البته تمام روش‌های خانگی رایج واقعا اثرگذار نیستند. در این مطاب روش‌های ساده درمان سوختگی سطحی و راه‌های درمانی غلط در این زمینه را به شما خواهیم آموخت.

اهمیت درمان سوختگی

سوختگی‌ها چه سطحی باشند چه عمیق، معمولا بستری مناسب برای رشد عفونت هستند. بنابراین رسیدگی به محل سوختگی و تمیز نگه داشتن آن فوق‌العاده مهم است.

درمان اولیه سوختگی

آب خنک

گرفتن محل سوختگی درجه یک یا دو زیر آب خنک به مدت ۲۰ دقیقه، منجر به خنکی پوست و جلوگیری از آسیب به لایه‌های عمیق‌تر پوست می‌شود. این درمان درد را کاهش می‌دهد یا متوقف می‌کند.

تمیز کردن سوختگی

لازم است محل سوختگی به‌ آرامی تمیز شده و از حرکات خشن و سریع اجتناب شود. همچنین لازم است بدانید مایع درون تاول به درمان سریع‌تر تاول کمک می‌کند. بنابراین از باز کردن تاول‌ها بپرهیزید.

بانداژ

اگر موقعیت سوختگی به گونه‌ای است که آلودگی ‌می‌تواند به راحتی وارد پوست شود، یا اگر تاول‌ها به بیرون سر باز کند، استفاده از باند می‌تواند مانع عفونت شود. مهم است باند را بطور آزاد بپیچید و از باندهای چسبنده استفاده نکنید.

درمان سوختگی

پماد سوختگی

پمادهای گیاهی و غیرگیاهی فراوانی برای درمان و تسکین سوختگی در دسترس هستند. در این میان پماد کالاندولا، پماد زینک‌اکساید و در صورت وجود عفونت، پماد تتراسایکلین(با مشورت پزشک) اثربخشی سریع و قوی دارند.

آلوئه‌ورا

گیاه آلوئه‌ورا یک ضد التهاب طبیعی است که باعث افزایش گردش خون می‌شود. همچنین این گیاه دارای خواص ضدباکتری است و از عفونت جلوگیری می‌کند.

عسل

عسل یک ماده ضدباکتری و ضدالتهاب بوده و ترمیم‌کننده قوی بشمار می‌رود. به‌دلیل خاصیت چسبندگی عسل، لازم است در استفاده از آن برای سوختگی، حوصله کافی به خرج داده شود.

نبایدهای درمان خانگی سوختگی

برای درمان و تسکین سوختگی، باورها و روش‌های غلطی رایج هستند که نه تنها ناکارآمد هستند، بلکه می‌توانند باعث بدتر شدن سوختگی نیز بشوند. در ادامه به برخی از این روش‌ها اشاره می‌کنیم:

روغن‌ها

انواع روغن‌‌ها گرما را در پوست نگاه داشته و مانع از خنکی آن می‌شوند. نگاه داشتن گرما می‌تواند سوختگی را به جای بهبودی، بدتر کند. کره نیز اثر مشابه دارد.

سفیده تخم مرغ

هیچ شواهدی وجود ندارد که تخم مرغ خام به تسکین سوختگی کمک می‌کند. احتمال بیشتر این است که تخم مرغ باعث انتشار باکتری‌های بیشتری در محل سوختگی شود.

یخ

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که سردتر بودن یخ در خنک کردن پوست سوخته موثرتر عمل می‌کند. در حالی که یخ می‌تواند به پوست بچسبد و آسیب بیشتری ایجاد کند.

دکتر سلام

نظر بدهید