اگر روبالشی خود را نشوییم چه اتفاقی رخ می‌دهد؟
کافه سلامت

اگر روبالشی خود را نشوییم چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

515بازدید

ما بیشتر عمر خود (نزدیک به یک سوم آن) را در خواب سپری می‌کنیم؛ و از آنجایی که ما در رختخواب می‌خوابیم چربی ها، سلول‌های مرده و آلودگی‌ها می‌تواند بر روی لوازم خواب ما باقی بمانند و به مرور انباشته شوند.

در ادامه می‌خواهیم ببینیم اگر لوازم خواب خود، از روبالشی تا ملحفه، روتشکی و … را نشوییم چه اتقاقی رخ می‌دهد.

۱- جوش و تحریک پوست

اگر روبالشی خود را نشوییم چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

اگر جوش زده اید احتمالاً روبالشی تان کثیف است. استفاده‌ی هر روزه از رختخواب خود می‌تواند باعث انباشت پوست مرده، چربی و باکتری‌ها و درنتیجه مسدود شدن منافذ پوست و زدن جوش شود. علاوه بر این ممکن است پوست تان قرمز شود که علت آن باکتری‌های همراه مایت‌های دمودکس است، حشرات میکروسکوپی که لابه‌لای لوازم خواب ما زندگی می‌کنند.

اگر احساس می‌کنید پوست تان سرحال نیست سعی کنید هر ۲ تا ۳ روز یک بار روبالشی خود را عوض کنید.

۲- حساسیت‌های ناشی از مایت‌های گرد و غبار

اگر روبالشی خود را نشوییم چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

شب‌ها عطسه می‌کنید و چشم هایتان به خارش می‌افتد؟ شاید از آلرژی رنج می‌برید. برای آلرژی علل مختلفی وجود دارد، از گرده‌ی گیاهان و گرد و غبار گرفته تا مایت‌های گرد و غباری که در رختخواب شما زندگی می‌کنند. این مایت‌های گرد و غبار گرچه میکروسکوپی هستند، اما ممکن است باعث مشکلات جدی مثل آلرژی و آسم شوند.

برای دوری از آن‌ها لوازم خواب خود را حتماً با آب داغ بشویید. برای جلوگیری از حساسیت ناشی از مایت‌های گرد و غبار حتی می‌توانید لوازم خواب خود را از جنسی انتخاب کنید که هوا را از خود عبور دهد و مناسب کسانی باشد که دچار آلرژی هستند.

۳- مضرات خوابیدن با حیوان خانگی خود

اگر روبالشی خود را نشوییم چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

خوابیدن با حیوان خانگی خود شاید بامزه و خوشایند باشد، اما با خطراتی همراه است که باید از آن‌ها آگاه باشید. از آنجایی که بر روی بدن بعضی حیوانات خانگی کک وجود دارد، اول باید آن‌ها را از بین ببرید، چون می‌توانند شما را دچار بیماری لایم کنند. موی بدن حیوانات خانگی هم مایت‌های گرد و غباری که در رختخواب شما زندگی می‌کنند را به خود جذب می‌کند.

اگر تصمیم دارید با دوست پشمالوی خود بخوابید، حتماً مرتب لوازم خواب خود را بشویید و همیشه سلامت و بهداشت حیوان خانگی تان را حفظ کنید.

۴- خارش سر

اگر روبالشی خود را نشوییم چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

گرما و رطوبت روبالشی‌ها می‌تواند محل بسیار مناسبی برای زندگی نوعی قارچ به نام درماتوفیت فراهم کند. این قارچ باعث ریزش تکه‌ای مو‌های سر و خارش می‌شود که به این مشکل کرم حلقوی پوست سر گفته می‌شود. گرچه این مشکل درمان سختی ندارد، اما بهتر است از آن پیشگیری کنید. برای کاهش احتمال بروز این مشکل، حتماً بالش و روبالشی خود را بشویید.

۵- عفونت مجدد چشم‌ها

اگر روبالشی خود را نشوییم چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

اگر به مشکل قرمز شدن چشم‌ها دچار شده اید، یکی از مظنونین می‌تواند لوازم خواب تان باشد. علت این مسأله باکتری‌های موجود در لوازم خواب به ویژه روبالشی‌ها است. اگر شما و هر کس دیگری که با او در یک تخت می‌خوابید به تازگی دچار مشکل قرمز شدن چشم‌ها شده باشید، باید لوازم خواب خود را با آب داغ بشویید تا احتمال عفونت مجدد کاهش یابد.

منبع: روزیاتو

نظر بدهید