انواع پرده برای اتاق خواب
کافه دکوراسیون

انواع پرده برای اتاق خواب

1.02Kبازدید

پرده‌ها نسبت به جنس و ضخامتشان، عایق صوتی و گرمایی اند که این ویژگی‌ها پرده را تبدیل به گزینه مناسبی برای اتاق خواب می‌کند تا خوابی آرام‌بخش و بدون دردسر داشته باشیم.

انواع پرده برای اتاق خواب

معرفی انواع پرده برای اتاق خواب

اتاق‌خواب بخش شخصی خانه است و هر فرد علاقه دارد که آن را با توجه به سلیقه خود دکور و چیدمان کند. اما باید بگوییم دکوراسیون اصولی اتاق خواب، تنها به سلیقه ما و زیبایی آن وابسته نیست و باید در کنار این دو، محیطی آرام‌بخش و به دور از استرس ایجاد کنیم که نقش پرده بر تمام این ویژگی ها، تاثیر دارد. بنابراین در این نوشتار ، انواع پرده برای اتاق خواب را با توجه به میزان نوری که از خود عبور می‌دهند توضیح خواهیم داد، تا در عین زیبایی، اتاق خوابی آرامش بخش و امن داشته باشید.

انواع پرده برای اتاق خواب

۱. انواع پرده‌هایی که اغلب نور را از خود عبور می‌دهند

انواع پرده‌هایی که تقریبا تمام نور خورشید را از خود عبور می‌دهند، از پارچه‌های نازک و شفافی مانند تور و حریر دوخته می‌شوند. این نوع پرده‌ها برای اتاق خوابی مناسب خواهند بود که نورگیر نیستند، تا در طول روز از طریق آن‌ها، میزان نور کافی برای فعالیت‌های روزمره وارد محیط شود. اما دقت کنید که با توجه به این ویژگی، آن‌ها به هیچ میزان حریم شخصیتان را حفظ نخواهند کرد و افراد دیگر از بیرون به اتاق خوابتان، دید خواهند داشت.

انواع پرده برای اتاق خواب

بنابراین اگر از این پرده می‌خواهید استفاده کنید، از پرده آستری که جنس ضخیم‌تری دارد، در پشت آن استفاده کنید. همچنین می‌توانید، پرده‌های ضخیم‌تری را در جلوی پرده توری یا حریر به کار ببرید تا در مواقع نیاز، جلو ورود نور به اتاق خواب را بگیرد.

انواع پرده برای اتاق خواب

۲. انواع پرده‌هایی که به طور متوسط نور را از خود عبور می‌دهند

انواع پرده‌هایی که میزان متوسطی از نور را از خود عبور می‌دهند، از جنس پارچه‌های نیمه شفاف مانند نخ، کتان و ابریشم دوخته می‌شوند. این نوع پرده‌ها نسبت به پارچه‌های تور و حریر، ضخامت بیشتری دارند و حریم شخصی را تا حد بیشتری برای افراد حفظ می‌کنند. اما به یاد داشته باشید که از میل پرده‌ای استفاده کنید که کنار زدن پرده در آن آسان باشد تا بتوانید میزان نور دلخواه را در طول روز وارد محیط کنید.

انواع پرده برای اتاق خواب

پرده‌های نخی به راحتی قابل تمیز کردن و شست و شو است. اما پرده‌های کتان نسبت به پرده‌های نخی وزن سنگین‌تری دارند و شست و شوی آن‌ها نسبتا سخت‌تر است. همچنین پرده‌هایی از جنس پارچه ابریشم، پرده‌های گران قیمت و لوکسی است که جلوه بسیار زیبا و تجملی را به اتاق خواب می‌دهند. اما در نگهداری این نوع پرده باید دقت کنید، زیرا به صورت خاص باید شست و شو شوند.

انواع پرده برای اتاق خواب

۳. انواع پرده‌هایی که نور را از خود عبور نمی‌دهند

پرده‌های شید، کرکره‌ای و پرده‌های پارچه‌ای که از جنس پارچه‌های بلک اوت، مخمل و کرباس اند، در هنگام بسته بودن، اجازه عبور هیچ نوری را از خود نمی‌دهند و حریم شخصی را بیش‌تر از هر نوع پرده دیگری حفظ می‌کنند. استفاده از این نوع پرده‌ها برای افرادی که هنگام خواب به نور حساسیت دارند، بسیار مناسب خواهد بود. دقت داشته باشید که پرده‌های شید و کرکره‌ای قابل تنظیم اند و در مواقع مختلف می‌توان میزان ورود نور طبیعی مورد نیاز محیط را، با آن‌ها کنترل کرد. اما اگر از نوع پارچه‌ای این پرده‌ها می‌خواهید استفاده کنید، آن‌ها را روی میل پرده‌ای نصب کنید که کنار زدن و بستن آن‌ها به آسانی انجام گیرد.

انواع پرده برای اتاق خواب

پرده‌های مخملی علاوه بر حفظ حریم شخصی، عایق گرما است که آن را تبدیل به گزینه مناسبی در مناطق سردسیر می‌کند. اما توجه داشته باشید که شست و شوی آن‌ها بسیار سخت است.

پرده‌هایی که از پارچه کرباس دوخته شده‌اند، از نظر بافت و ظاهر بسیار شبیه پرده‌های کتان است ولی ضخامت نسبتا بیشتری دارند. البته که شست و شوی کرباس بسیار ساده است که این ویژگی آن را تبدیل به گزینه مناسبی در محیط‌های غیر رسمی مانند اتاق خواب می‌کند.

انواع پرده برای اتاق خواب

منبع: مدیا دکور

نظر بدهید