چیدمانی متفاوت برای اتاق کودک
کافه دکوراسیون

اتاق کودک را مناسب چیدمان کنیم

2.13Kبازدید

چیدمانی متفاوت برای اتاق کودک

اصول طراحی اتاق کودک به شما کمک می کند تا بهترین ایده های طراحی داخلی را برای کودکتان انتخاب کنید و محیط راحتی را برای او ترتیب دهید. طرحی را برگزینید که خلاقیت او را پرورش دهید. والدین همیشه دنبال آن هستند که بهترین و راحت ترین و جالبترین موقعیت را برای کودک خود فراهم کنند. گروه دکوراسیون داخلی معتقدند: “همانطور که ما به فضاهایمان شکل می دهیم، فضاهایمان نیز ما را شکل می دهند. پس خیلی مهم است که از همین سنین کودکی به فرزندان خود اهمیت بدهیم و با رعایت نکات اصولی و علمی در طراحی اتاقشان راه را برای رشد شخصیتی آنها هموار نمائیم.”

چیدمانی متفاوت برای اتاق کودک

۱- فضای شخصی اتاق کودک

هر کودکی باید اتاق یا فضای خصوصی و شخصی خود را داشته باشد. این فضای خصوصی می تواند اتاق کودک یا فقط یک گوشه کوچک از منزل برای بازی کودک، آرامش و مطالعه او باشد.

چیدمانی متفاوت برای اتاق کودک

۲- لوازم و وسایل اتاق کودک

وسایل اتاق باید در اندازه مناسب باشد. دنیای بزرگسالان برای یک کودک، بسیار بزرگ است. وسایل با ابعاد بزرگ، مناسب با دنیای کودکان نیست؛ چیزهایی که متعلق به اعضای بزرگتر خانواده هستند، سبک زندگی کاملا متفاوتی ارائه می دهند و برای کودکان مناسب نیستند. طراحی اتاق کودک شامل اثاث، دکور سقف و کف اتاق و نیز دکوراسیون دیوارها، باید متناسب با سن، شخصیت و علایق کودک باشد.

چیدمانی متفاوت برای اتاق کودک

۳- طراحی محرک ذهن و دکور شاد برای اتاق

طراحی جذاب اتاق و انتخاب محیط شاد برای او، فضایی محرک و راحت را ایجاد می کند. یک کودک بخصوص خردسال، در دنیای باشکوه تر و درخشان تری زندگی می کند. رنگ ها و طرح های مورد نظر و ترسیمی بزرگسالان، برای کودکان بیش از حد یکنواخت است؛ یک کودک می تواند با اثاثیه و دکوراسیون مورد نظر و مربوط به بزرگسالان نیز زندگی کند. ولی برای کودکان درک این مسئله مشکل است که آنها بدون اکسسوری و اثاثیه کودکانه و دوست داشتنی در اتاقشان، در دنیای خودشان زندگی کنند.

چیدمانی متفاوت برای اتاق کودک

۴- دکوراسیون برای شکل دهی شخصیت کودک

طراحی اتاق کودک باید شخصیت کودک را منعکس کند. رنگ های به کار رفته برای دکوراسیون اتاق، طرح تخت و اکسسوری های او، اسباب بازی ها و حتی قفسه کتاب بهتر است سرگرم کننده، راحت، بی خطر و خوشایند کودک باشد؛ برای این منظور والدین می بایست بدانند کودک آنها چه نوع طرح، دکوراسیون و چه نوع اثاثیه و وسایلی احتیاج دارد. گروه دکوراسیون معتقد است: “کودک، یک طرح مینیاتوری بزرگسال نیست. کودکان در سنین مختلف از شیر خوارگی تا کودکی و بزرگسالی نیازهای متفاوتی دارند که باید در طراحی فضای اتاقشان دیده شود.”

چیدمانی متفاوت برای اتاق کودک چیدمانی متفاوت برای اتاق کودک چیدمانی متفاوت برای اتاق کودک

۵- ایده های طراحی داخلی راحت و ایمن

طراحی دکور اتاق و اثاثیه بچه ها، نیازی نیست گران و لوکس باشد، اثاثیه اتاق کودک باید ساده و ایمن باشد. ایمنی، کاربردی بودن و سادگی وسایل کودک، اجزای مهم طراحی راحت و خوب و زیبای اتاق کودک است. وسایل باید جذاب، محرک ذهن و مناسب توانایی کودکان باشد؛ تا رشد بهتر و ایمن تر کودکان را فراهم آورند و توانایی های او را گسترش دهند.

چیدمانی متفاوت برای اتاق کودک چیدمانی متفاوت برای اتاق کودک

۶- طراحی کاربردی اتاق

اتاق، فضای خاصی است که برای طراحی کاربردی، نیازمند صرف وقت و دقت بیشتر است. زیرا اتاق کودک اولین فضای داخلی شخصی اوست. خاطرات و وابستگی ها، برای همیشه با کودک می ماند. بنابراین والدین باید بهترین موقعیت زندگی ممکن با بیشترین راحتی و جذابترین طراحی، همراه با وسایل کاربردی و محرک رشد جسمی و ذهنی کودک را بر اساس بودجه خانواده و علایق کودک فراهم آورند. هدف از طراحی اتاق کودک یا نوجوان به وجود آوردن یک اتاق راحت و زیبا بر اساس علایق والدین نیست. دکوراسیون داخلی کاربردی، بر اساس طبیعت کودک برای اکتشاف و فعالیت ها و ترجیحات اوست؛ تا فضایی مناسب برای وسایل و بازی و رشد او فراهم کند.

چیدمانی متفاوت برای اتاق کودک

طراحی اتاق کودک پیش از دبستان متفاوت از اتاق نوجوان است. یک دلیل مهم برای توجه به دکور اتاق کودک و راحتی وسایل آن، این واقعیت است که محل زندگی، راحتی و نظم و ترتیب اثاثیه کودک، طبیعت و عادات او را تحت تاثیر قرار می دهد. برای مثال برای کودکی که بسیار فعال است به کار بردن رنگ قرمز به عنوان رنگ غالب در اتاقش، باعث افزایش بیش از حد فعالیت وی و اختلال در فعالیت های طبیعی او از جمله خواب خواهد شد، همچنین در مورد چنین کودکی ایجاد فضای ایمن برای فعالیت ها و تخلیه انرژی، آینده بهتر و آرامتری را برای او و درگیری کمتری برای والدین فراهم خواهد کرد.

چیدمانی متفاوت برای اتاق کودک

یک مبل راحتی برای بزرگسالان وقتی یک وسیله کاربردی است که به هنگام نشستن احساس راحتی کنند. ولی برای یک کودک این وسیله فقط برای نشستن نیست و او روی آن می پرد یا غلت می زند و یک وسیله تفریحی نیز هست. طراحی وسایل کودکان زمانی کاربردی است که کودکان جزئیات جالبی را در آنها پیدا کنند؛ یا به عنوان مثال با آن صحبت کنند. یک میز تحریر زیبا و ظریف، اگر نقش و رنگ براق و درخشان و غیر معمول روی آن نباشد، برای کودکان جالب و جذاب نیست. برعکس نقش و نگار و رنگ های روی اثاثیه اتاق برای کودک بسیار جذاب و جالب است. اثاثیه معمول اتاق کودک مثل یک قفسه خسته کننده یا یک جعبه در بسته اسباب بازی ها برای کودک جالب نیست و این یعنی کاربردی نیست.

چیدمانی متفاوت برای اتاق کودک

کودکان راحت نبودن را مثل بزرگسالان تفسیر نمی کنند و به اندازه بزرگسالان به آن اهمیت نمی دهند؛ بخصوص اگر برای بازی کردن جالب باشد. برای طراحی کاربردی اتاق کودک لزوما نیاز به وسایل لوکس و گران قیمت نیست. این طراحی می تواند ارزان، ساده و برای کودک بسیار جذاب باشد. همواره باید این نکته را در نظر بگیرید که کودک شما منحصر به فرد است.

 

منبع: تزئین

نظر بدهید