آنچه باید درباره ورزش در دوران بارداری بدانید
کافه سلامت

آنچه باید درباره ورزش در دوران بارداری بدانید

1.44Kبازدید

حال که به دوران رویایی خود وارد شده اید و منتظر یک عضو جدید برای خانواده تان هستید باید مواردی را درباره اینکه چطور از خود و کودکتان در دوران بارداری به بهترین شکل مراقبت کنید، بدانید. پس به جای اینکه دوران بارداری خود را روی کاناپه دراز بکشید و غذا بخورید و فکر کنید با این کار به خود و فرزندتان کمک بیشتری می کنید، کمی تحرک بیشتری داشته باشید. حتما پزشک  با توجه به شرایط بدنی شما به بهترین شکل می تواند به شما بگوید چه کارهایی را انجام بدهید. اما بد نیست مواردی را درباره ورزش کردن در دوران بارداری بدانید.

 

ورزش برای شما و فرزندتان مفید است 

بارداری اصلا دلیل قابل قبولی برای تنبلی کردن نیست. متخصصان در این باره می گویند بارداری بیماری نیست که بخواهید دوره آن را با استراحت کردن و خوابیدن طی کنید. بارداری قرار نیست شما را ضعیف کند و حتی اگر دلایل خیلی کمی برای کم کردن فعالیت در این دوره وجود داشته باشد ، دلایل متعددی نیز وجود دارد که به شما می گوید باید در دوران بارداری تحرک داشته باشید. ما می توانیم به شما سه دلیل اصلی ورزش کردن در دوران بارداری را بگوییم.

 

اول اینکه در بدن شما یک انسان در حال رشد است بنابراین بدن شما باید در بهترین و سالم ترین حالت ممکن خود قرار داشته باشد و ورزش کردن می تواند به این امر کمک کند. دوم اینکه اگر شما ورزش کنید اندام مناسب تری نیز خواهید داشت، اگر نه ماه بدون هیچ فعالیتی به خوردن و استراحت کردن بپردازید، چاقی باعث می شود وضع حمل برای شما سخت تر و خطرناک تر شود. اگر ورزش کنید بدنتان را آماده و قدرتمند می کنید و وزنتان در حالت مناسبی تثبیت می شود، تا در زمان بدنیا آمدن کودک بتوانید به بهترین شکل عمل کنید. سوم اینکه ورزش باعث می شود بدنتان بعد از زایمان سریع تر به حالت قبل خود بازگردد.

 

اگر قبل از بارداری ورزش نمی کردید، ورزش کردن را آهسته و بسیار سبک آغاز کنید 

قطعا باید درباره چگونگی ورزش کردن در دوران بارداری از پزشکتان مشاوره بگیرید اما این را بدانید اگر پیش از این خیلی فعالیت نداشتید و ورزش نمی کردید دلیل نمی شود که هنوز نتوانید این کار را انجام دهید اما برای اینکه بدنتان آمادگی اولیه را ندارد باید خیلی آرام و سبک ورزش کردن را شروع کنید. شاید در ابتدا برای شما کمی دشوار باشد، با دقت و توجه به اینکه چه حرکتی حس خوبی به شما می دهد و چه حرکتی ممکن است برای شما سخت و دشوار باشد کارتان را آغاز کنید. به مرور زمان خواهید دید از ورزش کردن در این دوران لذت می برید.

 

گزینه های زیادی برای ورزش کردن دارید 

بسیاری از پزشکان، انجام حرکات یوگا، پیاده روی و شنا کردن را در این دوران پیشنهاد می کنند. اما اینها تنها گزینه های شما نیستند. شما می توانید در روزهای اول حتی به ورزش های زومبا، دو و یا دوچرخه سواری ثابت بپردازید. در ادامه، ورزش های قدرتی نیز می تواند برای شما مفید باشد. این ورزش ها باعث می شود درد دوران بارداری شما کمتر شود.

 

انجام برخی از ورزش ها ممکن است برای شما مضر باشد 

در حالیکه بسیاری از ورزش ها در دوران بارداری برای شما مفید هستند اما تعداد کمی از آنها نیز هستند که باید در این دوره از انجام آنها اجتناب کنید. ورزش های پر پیچ و خم و آن فعالیت های ورزشی که احتمال زمین خوردن یا برخورد با چیزی در آنها وجود دارد را باید کنار بگذارید. بهتر است اسکی روی برف یا اسب سواری را کنار بگذارید.

 

منبع: بانوی شهر

نظر بدهید